290 Linksboven: Niet iedere bejaarde zocht een plaats in een bejaardentehuis. Er bleef altijd een groep die er de voorkeur aan gaf zo lang mogelijk thuis te blijven wonen, zoals op deze foto die in 1954 werd genomen, valt te zien. De invoering van sociale voorzieningen als de AOW maakte dat ook gemakkelijker. Rechtsboven: In de jaren dertig van de 20ste eeuw werd in de Alkmaarse hout Huize Westerlicht geopend. Het is nog steeds als bejaardentehuis volop in bedrijf. Door de crisis van de jaren dertig waren tal van Alkmaarders werkloos. Door de overheid werd een aparte steunregeling voor werklozen opgezet. In Alkmaar ontvingen werklozen die bij een vakbond waren aangesloten twee gulden per dag met een kindertoelage van een kwartje per kind tot een maximum van vijf kinderen. Zij die geen lid waren van een vakbond, de ongeorganiseerden, kregen minder. Op deze bedragen werd naarmate de crisis voortduurde meer en meer bezuinigd. Het werd daardoor voor werklozen steeds moeilijker om in de eerste levensbehoeften behoorlijk te kunnen voorzien. Voorzieningen als gratis warm eten voor schoolkinderen brachten enige verlichting in de armoede. Iedere Alkmaarse werkloze moest minstens eenmaal per dag stempelen in één van de stempellokalen. De ongeorganiseerden waren verplicht twee keer per dag te stempelen. Deze maatregelen waren bedoeld om zwart werken te voorkomen. Zeer vernederend waren sommige vormen van werkverschaffing. In de winter moesten Alkmaarse werklozen sneeuwruimen. Wie niet kwam opdagen, verloor de uitkering. Werklozen waren vrijgesteld van de rijwielbelasting. Ze kregen daarom een fietsbelastingplaatje met een gaatje. Dit had een zeer discriminerende uitwerking. Iedereen kon zo duidelijk zien wie werkloos was. De sociale zorg vertoonde nog vele gebreken. Na de Tweede Wereldoorlog werd krachtdadig gewerkt aan de uitbouw van de sociale zekerheid. De Algemene Bijstandswet, die in 1965 in werking trad, was het sluitstuk. De overheid verplichtte zich alle burgers die niet in hun eigen onderhoud konden voorzien te helpen. Daarmee werd de armenzorg definitief ten grave gedragen. 1988 UitgeverijWaanders b.v.Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle ISBN 90 6630 767 6 Links: De overheid ging zich na de Tweede Wereldoorlog meer en meer met de sociale zorg bezighouden. Het aantal op dit terrein werkzame ambtenaren werd fors uitgebreid. Hier enkele mensen van de Gemeentelijke Sociale Diensten Volks Credietbank. Rechts: Nogmaals de binnenplaats van het Hof van Sonoy in 1954. Op de omslag: Eén van de schilderijen die de regenten van het burgerweeshuis in 1619 lieten maken. Het toont de aankomst van de weeskinderen in het weeshuis. Alle afbeeldingen en afgebeelde voorwerpen zijn. tenzij anders vermeld afkomstig uit het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum Alkmaar.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 22