De tweede pan Molen van Piet Houtbouw overheerste nog lange tijd en ook het riet als dakbedekking had een taai leven. Er moesten heel wat branden en brandjes worden geblust voordat men op stenen muren overging, maar nog vaak bleven de voor- en achtergevels van hout. Volgens de geschiedschrijver Eikelenberg ontstond op 25 mei 1328 een brand die de kerk en de meeste huizen van Alkmaar in as en kool deed verkeren. Na 1500 verbood het stadsbestuur het bouwen van houten huizen. De stad gaf 'subsidie' als men zijn dak met dakpannen belegde, en wel als 'de vierde pan'dus een bijdrage van 25 procent. Als men zijn hele dak ineens vernieuwde, kreeg men zelfs 'de tweede pan' of 50 procent vergoed. Houten gevels zijn er in Alkmaar bijna niet meer: het Huis met de Kogel is een van de weinige voorbeelden. Andere huizen uit de zestiende eeuw, 252 Kanisstraat 1 en Kooltuin 26, zijn geheel van steen. Vooral de gevel aan de Kanisstraat doet nog sterk denken aan de vroegere houtbouw. Ook het inwendige heeft nog een houtskelet. Het huis heeft een luifel aan de gevel, wat thans zeldzaam is, maar vroeger zeer algemeen. De luiken voor de benedenramen klapten half naar boven als luifel en half naar beneden om een uitstalling van winkelwaren mogelijk te maken. Door het stadsbestuur werden reglementen uitgevaardigd om de breedte van de luifels te beperken, omdat zij anders het verkeer hinderden. En 't is nog steeds zo; kijk maar in de Zilverstraat waar het balkon van het 'Kasteeltje' om de haverklap wordt kapotgereden door vrachtauto's. Tussen al deze gebouwen, huizen, winkels en bedrijfjes liepen de Alkmaarders naar en van de kerk, de school, op bezoek gaande in het gasthuis, Linksboven: De Accijnstoren op de Bierkade, links een aardige rij trapgevels uit de 17de eeuw langs het Verdronkenoord. Rechtsboven: De Doelenstraat in 1729, volgens de tekenaar Cornelis Pronk. Het gebouw van de Nieuwe Doelen staat links. Midden links: Apotheek de Eenhoorn, op de hoek van de Langestraat en de Kraanbuurt, getekend door Crescent in 1803. Hier is het huis ook aan de buitenkant nog grotendeels van hout. Midden rechts: Een tekening van het Huis met de Schopjes, Luttik Oudorp 110, zo genoemd naar de gevelsteen met de drie gekruiste schopjes. Hieronder: Het Verdronkenoord met de Visbanken, naar C. Pronk, anno 1729. Rechts en links trapgevels uit de 17de eeuw, alle met luifels en luiken. Er is geen enkele bewaard gebleven.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 8