Open riolen Linksboven: De gangen de trap op de tweede verdieping van het Huis met de Kogel. Dit huis is ook inwendig zoveel mogelijk in de oorspronkelijke toestand teruggebracht en tot een 'bewoond museum gemaakt. Rechtsboven: Deze stolpboerderij stond nog in het begin van onze eeuw aan de Molenbuurt, al liep er geen vee meer omheen. Hij moest plaats maken voor 'de Overdekte', het zwembad dat hier in 1935 werd neergezet. De traditionele rij bomen staat voor het huis. Het meisje heeft een autoped of'stepvan het oude model. Hierboven: Rechts op de foto van omstreeks 1900 de houten gevel van het Huis met de Kogel. Typerend voor de bouw in de 16de eeuw is dat iedere verdieping iets verder naar buiten uitsteekt. Zo kreeg men boven iets meer ruimte en het onderste stuk van de gevel werd enigszins beschermd tegen regenwater. Anno 1900 woonde hier de mandenmaker P. Engelsman. Links staat de banketbakkerij van LA. Netten. waren de nieuwe verdedigingswerken nog niet helemaal klaar. In 't zuiden en westen lagen de wallen langs de tegenwoordige Nieuwlander-, Kennemer- en Geestersingel al op hun plaats, maar in het noorden bij de Friesepoort lagen alleen nog maar de oudere, zwakkere wallen. Willem van Oranje had al aangedrongen op een spoedige voltooiing van de vesting, maar de Alkmaarders bleven laks. Geen wonder dat de Spanjaarden juist op die plaats hun stormaanvallen richtten. Na het ontzet maakte men de vestingwerken snel af en het resultaat is te zien op de mooiste kaart die van Alkmaar bestaat: de kaart die Drebbel in 1597 in het koper graveerde. Niet alleen de noordzijde was nu voltooid, maar ook in het oosten werd de stad door een volwaardige muur met bastions beschermd tegen vijanden die over het water van Zeglis en Voormeer zouden kunnen komen. Aan die kant was een nieuwe poort gekomen: de Boompoort die op de zuidelijke oever van het Zeglis stond. De poort bij de Pieterstraat was verdwenen, maar die bij de Wortelsteeg bestond nog. De bastions of bolwerken, die deels nu nog duidelijk herkenbaar zijn, hadden alle een naam. In 't midden van Alkmaars zuidzijde lag het Kleine Bolwerk en dan verder, met de klok mee: het Grote Bolwerk, het Clarissebolwerk, het Binnenste of Munnikebolwerk en het Friese Bolwerk. Aan de oostkant lagen het Oosterbolwerk en Steijnenburch. Het bolwerk dat op de kaart van Drebbel in het midden van de noordmuur ligt, komt op latere kaarten niet meer voor. De poorten vormden de toegang naar de omliggende dorpen. De buitenwegen bestonden uit zand, klei, stof en modder. Ook binnen de stad waren in de middeleeuwen de meeste straten onverhard. De varkens liepen er vrij rond en de goten langs de straten fungeerden als open riolen, evenals de stadsgrachten. De Breedstraat heette vóór de demping niet ten onrechte de Kaksloot! De Laat en de Nieuwesloot hadden die functie van riool nog tot hun demping omstreeks 1870. Reeds veel eerder waren onder andere het Vijvertje, de Heul en de sloot die nu Keizerstraat heet, gedempt. Meestal op verzoek van de omwonenden die vaak letterlijk de ziekte kregen van de stank die tot in de huizen doordrong. De huizen stonden in de middeleeuwen nog dikwijls los van elkaar, met een erf er omheen. Sommige waren volledige boerderijen, waar ook vee werd gehouden.Tot in de twintigste eeuw heeft aan de Molenbuurt nog een echte stolpboerderij gestaan. Pas later, bij de groei van het aantal inwoners, werden de tussenruimten en de achtererven volgebouwd. Omstreeks 1560 stonden de meeste huizen al stijf tegen elkaar aan, echte stadsbouw dus. Er waren toen nog wel grote stukken groen, die bestonden uit resten van weilanden die binnen de omwalling waren getrokken. Veertig jaar later, toen de stad geheel binnen de nieuwe wallen lag, waren er bijna geen open ruimtes meer in de stad, en die er waren hadden een nuttige functie als markt (de Paardenmarkt) of als lijnbaan (tussen Baanstraat en Baangracht langs de zuidelijke singelgracht). Aan een 'groene long' of recreatiepark binnen de stad werd toen kennelijk nog niet gedacht. Men had blijkbaar voldoende aan de Hout.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 7