Stadsuitbreidingen Linksboven: Zo zag het liuis aan de Kanisstraat er uit vóór de restauratie: totaal verwaarloosd met een dwars door alles heen gebroken garagedeur. Rechtsboven: Hetzelfde huis in de oude toestand hersteld, met inbegrip van de fraaie luifel. Het is nu verdeeld in woonhuizen, vandaar de dakkapellen die er eigenlijk niet bij passen. Midden links: 'Twee mannen draaien aan een kaapstander en langzaam schoofde toren van de oude op de nieuwe fundamenten' schreef de Alkmaarsche Courant van 30 juli 1924. Onder leiding van de heer Margadant wordt de Accijnstoren, die het verkeer in de weg stond, heel voorzichtig over een afstand van 4'h meter verschoven. Midden rechts: De straten waren afgezet en er was een enorme belangstelling. Wethouder Ringers hield een toespraak. De eigenlijke operatie duurde slechts drie kwartier. verrezen de kaasfabrieken van Eijssen en de Karperton. De laatste moest wijken voor een parkeergarage, gebouwd op de plaats waar vroeger aan de Dijk de stalhouderijen 'paard aan paard' stonden. Alkmaars veste werd te benauwd. De Alkmaarders groeiden in tal en last. In de achttiende eeuw waren het nog geen 8.000, in het middpn van de negentiende eeuw werd de 10.000 overschreden. In 1900 waren er ruim 18.000 Alkmaarders en in 1940 zelfs 33.000 en nog wat. Na de oorlog steeg het aantal heel snel tot de ruim 87.000 van nu en men verwacht in 't jaar 2000 een inwonersaantal van ongeveer 95.000. De huizenbouw buiten de wallen ging in 't begin echt 'te hooi en te gras'. De beter gesitueerden bouwden hun indrukwekkende villa's onder meer langs de Kennemerstraatweg en de NieuwlandersingelDe kleine luiden nestelden zich in de buurt van de Baansingel, het Zeglis, de Lindenlaan en de Liefdelaan. Pas tegen 1900 begon men systematisch opgezette nieuwe wijken buiten de stad aan te leggen. De Spoorbuurt ontstond na 1897. Spoedig volgde het Emmakwartier, in 1906 het Nassauplein en omgeving, en daarna ging het snel. De buurten bij de Uitenboschstraat, Zocherstraat en Boezemsingel ontstonden. In de jaren twintig verrezen de Eikelenbergstraat en omgeving en het Rochdalekwartier, in de jaren dertig de Lyceumwijk en de straten ten noorden en zuiden van de Bergerweg, over het spoor. Verschillende woningbouwverenigingen, met of zonder kerkelijke achtergrond, waren (en zijn) zeer actief, zoals Goed Wonen, Rochdale, Volkshuisvesting, De Voorzorg en St. Willibrordus. In 1941 werd de Bergerhof aangelegd, een groep gelijkvormige woningen voor de mensen die uit Den Helder waren gevlucht voor

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 19