Linksboven: De opzichter de heer De Kort, bekijkt het restauratiewerk aan de Grote Kerk in 192'4. Hij vestigde zich later als architect in Alkmaar. Rechtsboven: Op 14 juli 1943 was men nog steeds met de restauratie van de kerk bezig. Onder: De Waagtoren werd gerestaureerd in 1913, nadat al in 1884 de gehele rijk versierde voorgevel onder handen was genomen en gedeeltelijk vernieuwd. 1865. Eerst van Den Helder tot Alkmaar, later voortgezet tot Uitgeest, vanwaar men over Haarlem naar Amsterdam kon sporen. Een heel eind buiten de stad, in het weiland, verrees het stationsgebouw, dat er nog steeds staat, in tegenstelling tot de verdwenen stations van Den Helder en Schagen. Binnen de stad vormde de paardetram het openbare middel van vervoer. Het paard werd later vervangen door een tractor, maar toen kwamen al gauw de autobussen de taak overnemen. Openbaar nut had ook de gasfabriek die in 1854 bij de Paardenmarkt werd gebouwd en in 1911 werd vervangen door het complex aan de Helderseweg. De grote gashouders waren meer nuttig dan fraai. Bepaald geen versiering waren ook de enorme ijzeren masten die onder andere op de Nieuwesloot kwamen te staan. Zij moesten de bovengrondse leidingen torsen van de - oorspronkelijk particuliere - telefoonverbindingen. Mooier, en minstens even nuttig, waren de dikwijls fraai versierde lantaarnpalen die in de stad stonden om de Alkmaarders licht te brengen. Na 1853 ging men de olielampen door gaspitten vervangen. Die hielden het uit tot 1968, toen de laatste gaslantaarns in de Appelsteeg moesten wijken voor elektrisch licht. Men ging steeds groter bouwen; naast de vele nieuwe huizen verrezen ook indrukwekkende bouwwerken in de stad, in de bekende imitatiestijlen uit die tijd. Neo-gotische vormen vertoonden de door Cuypers gebouwde Dominicus- en Laurentiuskerk.Typische voorbeelden van negentiende-eeuwse bouwkunst zijn, of waren, het oude postkantoor aan de Koorstraat, het Kadastergebouw aan de Gedempte Nieuwesloot, het ROG (Rijks Opvoedings Gesticht) waar nu het nieuwe postkantoor staat, de HBS aan de Paardenmarkt en buiten de grachten het Gerechtsgebouw en de Cadettenschool die in 1929 Centraal Ziekenhuis werd. Sindsdien heeft dit ziekenhuis zich als een inktvlek door de groene Hout uitgebreid en vormt het, met het Elisabethziekenhuis, wel het grootste complex dat buiten de wallen is verrezen. Langs het Kanaal, zowel op de noord- als op de zuidoever, werd ook heel wat gebouwd. De huisjes en boerderijen aan de Noorderkade, waar opa met zijn hondekar reed, zijn totaal verdwenen. De chocoladefabriek van Ringers kwam er onder andere voor in de plaats. Het gebouw is kortgeleden in een nieuw wit jasje gestoken. Aan de Kanaalkade

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 18