- -L^J3 242 er weinig voor om die vreemdeling met puntbaard te moeten huisvesten. Picasso kwam terecht in een pension in Schoorldam. Verschillende tekeningen en enkele schilderijen vervaardigde hij hier. Ook in Alkmaar maakte hij enkele schetsen. Het verblijf van Picasso in ons land was niet van lange duur en na zo'n twee maanden ging hij weer terug naar Parijs. Nederland was niet het ideale land voor de levenslustige zuiderling. Zoals overal het geval was, hadden ook veel Alkmaarders aanvankelijk moeite met wat is gaan heten abstracte kunst. Dat ondervond bijvoorbeeld de Alkmaarse kunstenaar Piet Stenneberg. Diens werk kreeg in Alkmaar zo weinig erkenning, dat hij er niet van kon leven en hij was gedwongen als vertegenwoordiger de kost te verdienen. Pieter Simon Stenneberg werd in de winter van 1904 in Schoorl geboren. Al vroeg ging hij schilderen en tekenen. Door contacten met kunstenaars als Willem Commandeur en Arnold Reemer kregen zijn schilderijen steeds meer een abstracte dimensie. In zijn atelier aan de Voordam maakte hij een grote hoeveelheid schilderijen en aquarellen. Daarnaast hield hij regelmatig lezingen over moderne kunst voor de radio. De erkenning, die Stenneberg in Alkmaar niet ondervond - en die hem wel eens verbitterde - vond hij buiten Alkmaar gemakkelijker. In Amsterdam hield hij een tentoonstelling in het Stedelijk Museum, die behoorlijk succesvol verliep. In 1972 overleed hij op 69-jarige leeftijd in zijn woning aan de Boezemsingel. Na de Tweede Wereldoorlog kwam er een generatie van jonge kunstenaars op, die aansluiting zocht en vond bij wat toen de nieuwste stromingen waren. Hiertoe kunnen schilders worden gerekend als Jos van Amsterdam, Karei Puhl, Rolluf van Laar en Jaap Boots, grafische kunstenaars als Ellen Dubach enTheo Ros en tenslotte beeldhouwers alsWim Commandeur en John Bier. Vanzelfsprekend is de lijst daarmee nog lang niet volledig. Het maakt echter wel duidelijk, dat Alkmaarse kunstbeoefening niet alleen iets was van het verleden, maar tot op de dag van vandaag levend is gebleven. 1988 Uitgeverij Waanders b.v.Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle ISBN 90 6630 765 x Linksboven: Tot de bekende na-oorlogse schilders in Alkmaar behoort Jos van Amsterdam die in 1974 dit landschap 'Huiswaard II' maakte. Rechtsboven: Dankzij een fonds dat de stad overhield aan de feesten bij het 700-jarig bestaan in 1954 bezit Alkmaar vrij veel beeldhouwwerken in de openlucht. De meeste zijn van kunstenaars van elders, doch deze expressieve haan op het Schaepmanplein is van de Alkmaarse kunstenaar Willem Commandeur. Links: Arnold Reemer is eveneens een schilder die direct als na-oorlogs en modern zal worden herkend. Hij bracht zijn werk ook aan de man op de zomerse kunstmarkten in de Hekelstraat. Rechts: De Alkmaarse schilder Jan Plas, geboren in 1888 en nazaat van de in de vorige eeuw levende schilder Pieter Plas, woonde jarenlang in een antiekwinkeltje in de Hekelstraat. Hij schilderde voornamelijk landschappen uit zijn eigen omgeving maar ook wel stadsgezichten, portretten en religieuze voorstellingen Op de omslag: Pieter Plas (1810-1853) schilderde dit zelfportret op 28-jarige leeftijd. Alle afbeeldingen en afgebeelde voorwerpen zijn, tenzij anders vermeld, afkomstig uit het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum Alkmaar.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 22