Picasso in Alkmaar Hiernaast op de linkerpagina: De kunstenaar Dirk Nap maakte in 1935 deze houtsnede op Japans rijstpapier van de Turfmarkt met schepen. Rechts: Charley Toorop (1891-1955) was de dochter van de beroemde schilder Jan Toorop. Zij woonde en werkte in Bergen in het huis De Vlerken dat de architect Piet Kramer voor haar had gebouwd. De grond daarvoor had Jan Toorop gekregen van burgemeester Van Reenen in ruil voor het schilderen van de portretten van de burgemeester en zijn vrouw. Midden: In het atelier van Charley Toorop ontstond ook het grote doek 'kaasmarkt te Alkmaar' waarvoor zij echte Alkmaarse kaasdragers met hun attributen voor zich liet poseren. Het uit 1933 daterende schilderij werd door de Nazi's als 'entartete Kunst' beschouwd en vormt nu een topstuk in het Alkmaarse museum. Aan het eind van haar leven schilderde zij het zelfportret met het gordijn dat voor een deel is gesloten om aan te geven dat er nog maar weinig rest. gekregen. Vooral Leo Gestel kwam later erg in de belangstelling. Deze kunstenaars uit Bergen hebben veel te danken aan de rijke aannemer en kunstverzamelaar Piet Boendermaker. Hij kocht geregeld werk van hen en betaalde vaak in termijnen, zodat de betrokkene gedurende een aantal maanden een klein maar vast inkomen had. De kunstenaars konden zich dus zonder al te veel geldzorgen blijven ontwikkelen. Bergen kreeg door dit alles een klinkende naam in het land. Boendermaker ging uiteindelijk aan zijn maecenaat failliet. De laatste stukken van zijn collectie werden in het begin van de jaren vijftig voor lage bedragen op een veiling verkocht. Het Alkmaarse museum kon op die wijze nog enkele belangwekkende schilderijen verwerven. Hoe groot de invloed van de Bergense School was op het Alkmaarse kunstleven valt moeilijk te bepalen. In ieder geval maakten niet alleen Alkmaarse kunstminnaars. maar ook Alkmaarse kunstenaars kennis met het werk van de Bergense avant-garde en mogelijk werden Alkmaarse kunstenaars hierdoor geïnspireerd. In de zomer van 1905 verbleef de wellicht grootste schilder van deze eeuw, Pablo Picasso, een tijdje in onze stad. Wat kwam deze 24-jarige kunstenaar, wiens roem toen nog moest doorbreken, hier doen? In Parijs, waar hij toen verbleef, maakte Picasso kennis met de Nederlandse journalist Tom Schilperoort. Deze had een zomerhuis aan de Duinweg in Schoorl. Picasso en Schilperoort raakten bevriend en de laatste nodigde de Spanjaard uit hem in Schoorl te komen opzoeken. Picasso aanvaardde de uitnodiging en reisde af naar Nederland. In Schoorl bleek er geen plek in het zomerhuis vanTom Schilperoort: zijn vrouw voelde

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 21