LinksbovenDe Bergense school was een groep jonge schilders die zich omstreeks 1915 in Bergen vestigden. Hun werk wordt gekenmerkt door monumentale composities en zware kleuren. Van Harry Kuyten bezit het Alkmaarse museum dit levendige markttafereel op het Waagplein. Rechtsboven: Matthieu Wiegman was een zeer produktief schilder van stillevens, religieuze onderwerpen en portretten. Dit schilderij maakte hij van de in Bergen wonende journalist Frans Otten. Midden: A. Colnot is tot op hoge leeftijd actief geweest als schilder van dikwijls donkere en zware landschappen. De motieven vond hij in Bergen zelf en in de omgeving. zijn leven lang kuiper. Hein Heertjes schilderde en aquarelleerde landschappen, kermissen, bloemstukken en stadsgezichten, maar werkte als huisschilder. Wim Koster was een boeiend portrettist, maar tegelijkertijd eigenaar van een schildersbedrijf. Chris de Wolf werkte als leraar tekenen, maar was in zijn vrije tijd graficus. Jan van Dok handelde in antiek, maar was tegelijkertijd schepper van naïeve kermis- en circustaferelen. Schilders als Jan Plas en Dirk Oudes waren horlogemakers. Klaas de Heer tenslotte was van huis uit huisschilder, maar dreef later een winkel in tekenbehoeften. Koos Stikvoort die aan de Achterdam woonde, was een begrip in Alkmaar. Hij werd in 1891 geboren uit een oud kuipersgeslacht. Al vanaf 1797 waren zijn voorouders als kuiper aan de Achterdam gevestigd. De familie vond het vanzelfsprekend, dat Koos zijn vader als kuiper zou opvolgen. Koos had echter een andere belangstelling: hij wilde kunstschilderen en tegen de zin van zijn vader zette hij zijn roeping door. Hij ging in de leer bij de aan het Kennemerpark woonachtige kerkschilder A. Klasener en vervolgde zijn opleiding aan de kunstacademie in AntwerpenTerug in Alkmaar zag Koos Stikvoort zich gedwongen zich toch een bestaan als kuiper te moeten aanmeten, want als kunstschilder waren zijn inkomsten onvoldoende. Erkenning verwierf Koos Stikvoort pas vrij laat. Zijn landschappen, portretten en interieurs konden blijkbaar niet iedereen bekoren. Pas na 1935 werden er met zekere regelmaat tentoonstellingen van zijn werk gehouden en nam de belangstelling voor zijn werk toe. Tot zijn teleurstelling wilden de kunstenaars van de Bergense School hem niet accepterenomdat hij kuiper was en een kuiper kon naar hun mening geen schilder zijn.Teleurstellingen bleven Koos Stikvoort niet gespaard. In 1940 overleed zijn vrouw, waardoor Koos alleen de zorg over zeven kinderen op zich moest nemen. 239

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 19