ZONDtt SwftSïiil CrM Ai K HAAR Et g €1 /snoei i SLVITCN daarmee gepaard gaande sociale spanningen ontlaadden zich verschillende malen op een niet mis te verstane manier. Socialistische voormannen als Troelstra en Domela Nieuwenhuis bezochten meer dan eens onze stad. Felle debatten met tegenstanders brachten hun spreekbeurten teweeg. Een belangrijke activist die in onze stad woonde, was Johan Visscher. Johan kwam in 1872 in Monnickendam ter wereld. Na met succes in Arnhem het gymnasium te hebben gevolgd, besloot hij zich in Amsterdam aan de studie rechten te wagen. Daar maakte hij kennis met het socialisme. Johan besloot de studie er aan te geven om zich in Alkmaar te vestigen teneinde vandaaruit propaganda te voeren voor het socialisme in de stad en regio. Visscher richtte hiervoor het weekblad De Alarmklok op. Het eerste nummer verscheen in 1893. In mei 1894 verscheen De Alarmklok voor het laatst. Het blad bleek niet voldoende aan te slaan. 218 In de korte tijd van zijn verschijning trok het echter wel landelijk de aandacht. De eerste keer was dat omdat Visscher in een artikel het armbestuur van Castricum van verduistering van giften voor de armen beschuldigde. De Alkmaarse rechtbank achtte deze voorstelling van zaken ontoelaatbaar en veroordeelde de schrijver tot een gevangenisstraf van liefst drie maanden. In september 1894 werd Visscher opnieuw gedagvaard. Ditmaal omdat De Alarmklok de directeur van de Alkmaarse gevangenis ervan had beschuldigd zich te hebben vergrepen aan vrouwelijk personeel. De Alkmaarder Jan Klomp maakte zich echter als schrijver van het artikel bekend. Daarom werd Visscher vrijgesproken. Klomp moest echter voor een maand de gevangenis in. Het moeizame functioneren van De Alarmklok, alsmede de aangespannen processen deden Johan Visscher na zijn gevangenisstraf besluiten niet meer naar Alkmaar terug te keren. Elders zou hij nog een belangrijke rol spelen in de socialistische beweging. Anderen namen echter spoedig met succes de fakkel over. De socialistische beweging zou nog lang daarna voor onrust in Alkmaar zorgen. Pas na de invoering van het algemeen kiesrecht in 1917 en 1922 zou het socialisme, zoals dat belichaamd werd in de Sociaal Democratische Arbeiders Partij, een meer parlementaire koers gaan varen. Met het algemeen kiesrecht als kroon op de kiesrechthervormingen werd de gemeenteraad een getrouwer afspiegeling van wat er politiek en maatschappelijk onder de Alkmaarders leefde. Zij konden kiezen en gekozen worden om als raadslid of wethouder hun stempel op het gemeentelijk beleid te drukken. Alleen de burgemeester wordt nog steeds niet gekozen, maar benoemd door de Kroon op voorstel van de commissaris van de koningin. Een wisseling van de wacht is dan ook altijd spannend. 1988 UitgeverijWaanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle ISBN 90 6630 764 1 Linksboven: In 1954 vierde Alkmaar dat het 700jaar geleden het stadsrecht had gekregen. Het waren grote feesten die ook van buiten de stad veel belangstelling trokken. Zelfs de minister-president dr. W. Drees kwam er voor naar Alkmaar. Na de ontvangst op liet stadhuis wandelde hij met burgemeester Wytema naar de Grote Kerk. Rechtsboven: Niet alle handelingen van de stadsbestuurders leidden tot feestelijkheden en toejuichingen van het publiek. Toen in 1967 begonnen werd met de bouw van het cultureel centrum De Vest lieten demonstranten duidelijk weten dat zij geen behoefte hadden aan een 'palenheier', maar populaire zalen als Provadja en het Hof van Sonoy open wilden houden. Links: Na het vertrek van burgemeester Wytema in 1970 kwam drs. R.J. de Wit, die zich sterk heeft gemaakt voor de ontwikkeling van Alkmaar als groeikern. Rechts: Op 14 februari 1936 brak er een grote brand uit in de kapperszaak van de heer Geels in de Hekelstraat bij het Verdronkenoord. Op de omslag: Detail van een staatsieportret door C.B. van Everdingen van de Sint Jorisschutterij uit 1657. Alle afbeeldingen en afgebeelde voorwerpen zijn, tenzij anders vermeld, afkomstig uit het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum Alkmaar. ailinc 'achkSNA tl -JL

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 22