Autoritaire magistraten Rechtsboven: Ter herinnering aan de ambtsperiode van Archibald Maclaine Pont werd deze vaas in de Hout geplaatst. Het materiaal was niet duurzaam genoeg om eeuwenlang de weergoden te kunnen trotseren. De vaas werd daarom weggehaald. Midden: De kunstenaar B. G. ten Berge geeft ons een beeld van het Noordhollands Kanaal omstreeks 1862. Het stadsbestuur en vooral burgemeester Fontein Verschuir ijverden sterk voor het doortrekken van het kanaal door onze stad. nieuw gerechtsgebouw. Daarvoor werd een terrein op de hoek van de Geestersingel en de Kennemersingel aangewezen. Achter het gebouw kwam een nieuw Huis van Bewaring. Vele jaren heeft het Alkmaarse rechtbankgebouw aan zijn bestemming beantwoord en zijn uiterlijke verschijning werd een vertrouwd element in het stadsbeeld. Op den duur werd het echter te klein. In 1967 is de eerste zitting gehouden in het met een vleugel vergrote gebouw, dat tevens een nieuwe voorgevel kreeg naar een ontwerp van de Alkmaarse architect P.H.Tauber. Op twintig, overigens politiek niet onbelangrijke jaren na 1838-1858), is Alkmaar in de vorige eeuw bestuurd door twee mannen die een zwaar stempel op de gemeentepolitiek hebben gedrukt. De eerste isjhr. G. Fontein Verschuir. In hem worden de grote 215 Linksboven: Eén van de kleurrijkste burgemeesters die Alkmaar ooit heeft gekend, was Archibald Maclaine Pont, die de scepter zwaaide van 1858 tot 1899. Doorzijn overheersend, eigenwijs en vaak uiterst conservatief optreden verwierf hij niet de liefde en achting van de gehele burgerij. Onder: Een spraakmakende burgemeester kende Alkmaar in de persoon van Gijsbert Fontein Verschuir, die leefde van 1764 tot 1838. verwierf de Alkmaarse rechtbank de status van arrondissementsrechtbank. Sinds de opheffing van de rechtbank in Hoorn, waara3n een spannende strijd met Alkmaar vooraf was gegaan, beslaat het Alkmaarse arrondissement het grootste deel van Noord-Holland boven het IJ. De rechtbank en het stadsbestuur hebben vreedzaam samengeleefd in het stadhuis, tot daaraan een plotseling einde kwam in de vroege morgen van 19 februari 1890. Toen brandde de vleugel waarin de rechtbank was gevestigd als gevolg van een defecte schoorsteen geheel af. Hierbij ging het rechterlijk archief met 11.000 registers van de burgerlijke stand met de bijlagen verloren. Dit verlies wordt nu na honderd jaar nog regelmatig betreurd door velen die bij een onderzoek naar hun familie op een hiaat stuiten. De gemeente stond weliswaar andere lokalen in het stadhuis tijdelijk aan de rechtbank af, maar de minister van Justitie kwam tot de overtuiging dat de voorkeur moest worden gegeven aan een geheel

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 19