Boven: In 1900 had de schutterij niet veel meer dan een ceremoniële functie. Hier staan de manschappen aangetreden op de Paardenmarkt op 6 november 1900 voor de uitreiking van eretekens aan de officier van gezondheid J. M. C. Simon Thomas en de tamboer J.A. Fransen. De achtergrond in het groen is het Munnikenbolwerk. Midden: Aan het eind van de vorige eeuw hield de schutterij jaarlijkse schietwedstrijden in Bergen. De mannen die op 28 september 1893 bijeen kwamen, werden op de foto gezet. Tamboer Fransen was toen ook al van de partij. De andere tamboer was de heer Hazes. de verdachte op een afgrijselijke wijze uit te rekken. Ook werd de verdachte vaak azijn, water of olie in de mond gegoten. Urine werd ook wel eens voor dit doel gebruikt. Naar de overlevering wil, werden deze methoden uitgevoerd 'door de achtbaarste en gemoedelijkste mannen, met de spitsvondigste betogen uitgewerkt en door de geleerdste authoriteiten gesteund'. Zichtbaar letsel mocht de verdachte niet worden toegebracht. Ook mocht hij niet onder de pijniging bezwijken. Zwangere vrouwen en kinderen beneden de veertien jaar mochten niet aan een dergelijke marteling worden onderworpen. Hardnekkig blijven ontkennen, bijvoorbeeld wanneer iemand zich totaal niet schuldig voelde, had niet altijd het beoogde effect. Een zo hoge mate van wilskracht werd soms in het nadeel van de betrokkene uitgelegd als tovenarij, of geweten aan andere geheime invloeden. Bij de berechting van misdaden en overtredingen 208 kon gekozen worden uit diverse straffen. Eén daarvan was de verbanning. De misdadiger mocht zich dan gedurende een bepaalde periode of voor altijd, niet vertonen in de stad óf, naar gelang van de zwaarte van de straf, in bepaalde gewesten of zelfs het hele land. Deportatie naar Oost-Indië behoorde eveneens tot de mogelijkheden en ook een combinatie van straffen kwam geregeld voor. In 1713 werd de tienjarige Cornelis Hakhof per schip naar het buitenland vervoerd. Hij had lood van daken van tuinhuisjes gestolen en. bijna nog erger, hij had een stadgenoot toegevoegd: 'Ik zal uw oude hond met een mes in de oude romp stoten'. Uit begrip voor zijn jonge leeftijd mocht hij in de tijd tussen het vonnis en het transport bij zijn ouders thuis blijven mits hij werd geketend en zich braaf gedroeg. Naar onze maatstaven werd de jeugd flink aangepakt. De jonge Gijsbert van Es werd in 1768 veroordeeld tot een strenge publieke geseling met de strop om de hals. Hij werd gebrandmerkt, kreeg

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 12