firma m Van kiepkerel tot zakenman Rechtsboven: De winkel aan het Payglop 5 waar de grondlegger van de firma Spruyt, M. Leijers, zich in 1877 vestigde. In dit pand zou de winkel in manufacturenen later ook woninginrichting, tot 1921 blijven gevestigd. Linksboven: De Alkmaarse architect RNLeguit ontwierp dit nieuwe pand voor de firma Spruyt in 1925. Het kwam op de plaats van een 18de-eeuws herenhuis, Langestraat 68, dat werd gesloopt. Bij de sloop was ook de schoorsteen van het aangrenzende woonhuis van de familie De Lange per ongeluk meegenomen. zijn rug droeg hij een kiep waarin hij allerlei soorten garen, band en andere manufacturen vervoerde. In 1877 waagde hij de sprong naar een eigen winkel. Hij vestigde zich in een winkelpand aan het Payglop, op nummer 5, waar hij begon met dezelfde produkten als in zijn marskramerstijd. Al snel kon hij zijn voorraad manufacturen uitbreiden en de winkel en het erboven liggende magazijn puilden dan ook letterlijk uit van de koopwaar. Daar lagen stoffen als bukskin, tricotages, manchester, sajet en doodkistenkatoen en allerlei soorten garens en knopen. De zaak liep zo goed dat er behoefte kwam aan nieuwe medewerkers. In 1891 meldde zich een zestienjarige jongeman uit Leiden, die z'n diensten aanbood. Hij werd aangenomen en ontwikkelde zich al snel tot een onmisbare steun van Leijers. Deze trok zich in 1901 om gezondheidsredenen terug uit de zaak en het bedrijf ging over in handen van de jonge assistent, J.J.P. Spruyt.Toen deze al Midden links: Het gezin Leijers omstreeks 1880. Links naast mevrouw Catharina Leijers- Kloppenburg staat dochter Elisabeth. In 1901 zou zij trouwen metJac. Spruyt. Midden rechts: Het statige interieur van de nieuwe zaak van Spruyt aan de Langestraat in 1926. uitzondering nog een woonhuis in deze winkelstraten te vinden. Illustratief voor de enorme ontwikkeling die vanaf het midden van de vorige eeuw heeft plaatsgevonden, is de geschiedenis van de firma Spruyt, één van Alkmaars bekendste grootwinkelbedrijven. De stichter van dit bedrijf, M. Leijers, in 1844 te Asbeck (Westfalen) geboren, was in de jaren zeventig met twee collega's naar Holland getrokken. Door de minder gunstige vooruitzichten in Duitsland waren er veel Duitse kooplieden die hun heil in Nederland zochten. Ook de grootwinkelbedrijven Vroom Dreesmann en C Azijn oorspronkelijk door Duitsers opgericht. De heer Leijers begon zijn zakelijke carrière heel voorzichtig: als marskramer trok hij enkele jaren langs de deuren in Alkmaar en wijde omgeving. Op

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 21