De Langestraat van de familie Broers, gevestigd in De Gekroonde Herderin, op de hoek van het Fnidsen en de Mient. De huidige zaak ziet er nog net zo uit als in de negentiende eeuw, behalve dat in 1924 de ingang van het Fnidsen naar de Mient is verplaatst. Al in 1839 was er in dit pand een tabakszaak met kerverij gevestigd. De familie Heeres was er begonnen met het snijden en verkopen van een eigen melange tabak. In 1929 werd de zaak overgenomen door de familie Broers. In de jaren dertig verdween de ambachtelijke kant van de zaak: de kerverij, die boven de winkel was gevestigd, werd opgeheven. Aan een jarenlange traditie van het maken van sigaren op bestelling was een einde gekomen. Met de economische bloei van Nederland in de tweede helft van de negentiende eeuw, kwam er 192 ook in Alkmaar behoefte aan uitbreiding van het winkelbestand. Omstreeks 1900 was de Langestraat een deftige woonstraat. Alleen aan de oostzijde, aan de kant van de Mient, waren er wat winkels. Geleidelijk aan breidde dit aantal zich uit in westelijke richting. Ook in de dwarsstraten en op de in 1871 gedempte Laat verrezen er winkels. Dit proces raakte in een stroomversnelling toen er grote winkelbedrijven werden gevestigd. Het begon nog bescheiden, toen de firma Bervoets in 1911 drie percelen aan de Laat liet verbouwen tot één groot winkelpand. Vroom Dreesmann volgde op grotere schaal: in 1925 werden vijftien panden op de hoek van de Laat en de Ridderstraat aangekocht. Nadat deze allemaal waren gesloopt, verrees er op dezelfde plek een groot warenhuis. Om de Langestraat en de Laat nog aantrekkelijker te maken als winkelstraten, werden beide omstreeks 1930 geasfalteerd en voorzien van riolen en trottoirs. En inderdaad, vele winkels en warenhuizen volgden .Tegenwoordig is er slechts bij Linksboven: De Langestraat heeft sinds het einde van de vorige eeuw een ware transformatie doorgemaakt. Aanvankelijk was het een rustige woonstraat met vele deftige huizen van rijke patriciërs. De meeste winkels waren te vinden op en rondom de Mient. Op de hoek van de Langestraat en de Mient was de kruidenierswinkel van H.B. Knuppel, voorheen F. Riesselmann. Rechtsboven: De Langestraat, gezien naar de Grote Kerk. De opmars van de winkels heeft duidelijk plaatsgevonden. Midden: De Langestraat met oude bestrating omstreeks 1900. Dertig jaar later was de Langestraat één van de drukste winkelstraten van de stad geworden. Vanwege het toenemende autoverkeer werd de straat toen geasfalteerd. Tegenwoordig, nu de straat voor auto 's is afgesloten, lijkt de situatie weer een beetje op die van de foto. Onder: De winkel van Trijbetz, op de hoek van de Langestraat en de Achterstraat. 1)13 VIER WELBEKENDE IJzer- en Meubelmagazijnen van J. L. TRIJBETZ, LANGESTRAAT hoek ACHTERSTRAAT, ACHTERSTRAAT B 28-30-31, ALKMAAR.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 20