Jaarmarkten woensdag van september is het hier Lappendag. Dan vindt er op het Waagplein en in de omringende straten een grote veemarkt plaats, waar allerlei beesten, van geiten tot koeien, van schapen tot paarden, gekocht en verkocht worden. Tegelijkertijd wordt er dan op en rondom de Laat een lappenmarkt gehouden, waar behalve alle mogelijke soorten textiel, ook nog andere waren worden verkocht. De Lappendag is oorspronkelijk eigenlijk een jaarlijks gehouden veemarkt. Ook in het voorjaar is er heel lang zo'n markt geweest. Alkmaar kende nog andere jaarmarkten dan die voor- en najaarsmarkt. Deze andere jaarmarkten waren in het bijzonder bedoeld voor kooplieden uit afgelegen streken en zelfs uit het buitenland. Om hen te lokken - zij verkochten produkten die normaal niet of moeilijk te krijgen waren - kregen zij allerlei faciliteiten die buiten de jaarmarkt alleen voor Alkmaarders golden. Immers, op de gewone dag- en weekmarkten werden verkopers uit de stad Linksboven: Niet alleen kazenook varkens werden tijdens de veemarkten bij de Waag gewogen. Daarvoor werden er houten kooien op de weegtoestellen geplaatst. En de koper wist precies hoeveel vlees hij in de kuip had. De foto dateert van 1927. Rechtsboven: Nadat de kaas op de kaasmarkt verkocht wasdroegen de kaasdragers de berries met kazen de Waag in om ze te laten wegen. Op deze foto uit 1935 is goed te zien hoe dat wegen in z 'n werk ging. Omdat er op de verkochte kaas aan de stad belasting moest worden betaald, was het van groot belang dat het wegen zo nauwkeurig mogelijk geschiedde. Om fraude te voorkomen, stond er bij elke weegschaal een waagmeester, die toezicht hield op het wegen. Links naast de schalen staat de lessenaar van de schrijver, een functionaris die precies noteerde wat er werd verkocht. Rond 1700 werden de waaggewichten tweemaal per jaar geijkt. Vooreenstuk van honderd pond moest een stuiver ij kloon worden betaald. De ijkgewichten werden in het stadhuis achter slot en grendel bewaard. Midden: Een groep kaasdragers in 1900. De meest rechtse is J. Th. v. d. Idsert, destijds een bekende kaasdrager. volgden echter zwaardere straffen. Zo werd in 1736 de kaasdrager IJsbrand Bootsman ontslagen, omdat hij de aanstichter in een rel tegen de pachter van de waagaccijns was geweest (de inning van accijnzen werd toen door het stadsbestuur aan particulieren verpacht). De pachter en zijn helpers hadden een boerenwagen met kaas in beslag willen nemen, waarvan de accijns was ontdoken. Bootsmans oproep 'Goy die donderse rakkers en verklikkers met steenen en stront' was niet aan dovemansoren gezegd. De pachter moest met enkelen van zijn collega's en gerechtsdienaren benen maken. Het was dat Bootsman voor vrouw en kinderen moest zorgen, anders had hem nog een lange gevangenisstraf boven het hoofd gehangen! Behalve de kaasmarkt kent Alkmaar nog een markt 182 die tot in een ver verleden teruggaat. Iedere derde

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 10