Vrijdagse muziekavondje wanklank werd gevormd door een regentenzoontje uit Amsterdam die meende achter het toneel één van de actrices te moeten lastigvallen. Hij werd hardhandig door een collega van de dame de Garenmarkt uitgegooid. Aan het eind van de achttiende eeuw kwam er eindelijk verbetering in het toneelaanbod. Het toneelgezelschap Deugd en Vermaak gaf diverse voorstellingen in een eigen zaal aan de Laat. Het was een gehuurd pakhuis dat als schouwburg geschikt was gemaakt.Toneelschrijvers kende Alkmaar in die tijd ook. De remonstrantse predikant Abraham Maas droeg aan Deugd en Vermaak twee toneelstukken op, met titels als 'De man met de klok' en 'Te middernacht'. De Garenmarkt bleef als schouwburg in gebruik tot hij in 1873 plaats moest maken voor het museum. Daarna fungeerde Diligentia aan de Korte Nieuwesloot als toneelzaal. Diligentia brandde in 1912 af en sindsdien heeft Alkmaar Linksboven: Ook na de Tweede Wereldoorlog bleef het amateurtoneel in de belangstelling staan. Op deze foto uit 1954 van de toneelvereniging 't Voetlicht zijn drie bekende spelers in actie in het stuk 'En zo begon het'. Het waren Cor Neef Ans Verburg en Riet Bouma. Rechtsboven: Ook de revue was populair in Alkmaar dankzij de familie Kesselaar, die verschillende bekende artiesten voortbracht (zoals Rudi Carrell). Deze revue uit 1930 was geschreven door K. Speur en geregisseerd door D. Kesselaar. Hieronder: De gezamenlijke gezellenvereniging van Alkmaar en Heiloo in zeer realistische toneelkostuums. schouwburgplannen gekend. Het aardigste plan was van een Rotterdamse architect die voor het Nassauplein een charmant Jugendstil theatertje ontwierp. De gemeente had echter toen geen geld. Na deTweede Wereldoorlog begon het plannen maken opnieuw. Toneel werd er ondertussen wel gespeeld, en wel in de zalen van Het Gulden Vlies en twee andere zalen, maar de grote gezelschappen bleven op de duur toch weg. Uiteindelijk kwam De Vest tot stand, waar thans het culturele hart van de stad klopt. Het stadsbestuur was de muziekbeoefening beter gezind dan het toneelspel. In 1727 werd in Alkmaar een harmoniegezelschap opgericht, dat muziekcollege werd genoemd. De stad verleende een jaarlijkse subsidie in de vorm van turf en

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 9