GESCHIEDENISSEN ALKMAAR s. EIKELENBERG- EN Z Y N E BESCHREVEN DOOR met afbeeldingen. Stadskroniekschrijver Maria behoorde tot de Muiderkring, een gezelschap vooraanstaande letterkundigen dat regelmatig op het Muiderslot bijeen kwamDe gastheer daar was de grote geschiedkundige, dichter en toneelschrijver P.C. Hooft, die op het Muiderslot woonde. Vanuit Alkmaar schreef Maria hem een aantal brieven. De Alkmaarse dichtte, schilderde, borduurde en maakte prachtige gravures op drinkglazen, een kunstvorm die zij als geen andere beheerste. Door de breekbaarheid van het materiaal is er van deze verfijnde kunst helaas slechts weinig bewaard gebleven. Tot de Alkmaarse kennissenkring van Maria Tesselschade behoorde de dochter van een Portugees-joodse koopman, Francesca Duarte, die om haar bijzondere zangstem 'de Franse nachtegaal' werd genoemd. Het tekent het open karakter van de Alkmaarse samenleving dat hier voor het eerst in een Hollandse stad joden officieel 154 werd toegestaan zich te vestigen. Boven: Simon Eikelenberg (1663-1738) is de schrijver van de bekendste kroniek van Alkmaar. Hij begon hieraan nadat hij in allerlei andere beroepen, zoals kunstschilder, was mislukt. Hij had veel relaties met kunstenaars. Zo komt het, dat de bekende tekenaar Cornelis Pronk het portret van Eikelenberg wel wilde tekenen. De al even bekende Houbraken graveerde het portret voor de uitgave van 'Alkmaar en zyne geschiedenissen Midden: 'Vermoorde onschuld', zo noemde Cornelis Saftleven dit merkwaardige schilderij dat hij in 1663 maakte. Het is een satirische verbeelding van de berechting van de Hollandse raadpensionaris Johan van Oldenbarneveldt die in 1619 na een politiek proces werd terechtgesteld. Het proces, waar tegenstanders van de beklaagde als rechters optraden, is altijd een omstreden zaak geweest. De schilder beeldde de oude man af temidden van zijn als beesten uitgedoste rechters. De uit Alkmaar afkomstige rechter Pieter Jansz. Schagen is afgebeeld als vioolspelende ezel Rijksmuseum Amsterdam Hiernaast op de rechterpagina: Één van de vele boeken die werden uitgegeven door de Alkmaarse uitgeverij van P. Kluitman. De uitgeverij was rond 1900 ook landelijk zeer bekend. Hun boeken waren vooral geliefd door de illustraties van in hun tijd zeer bekende tekenaars. In dezelfde kring was nog een jonge vrouw die als meisje reeds was opgevallen door haar begaafdheid Alida Bruno. Ze was de dochter van een predikant en leeftijdgenote van de dochter van Maria Tesselschade. Ze schreef zulke aardige versjes dat zij zelfs 'de nieuwe zon der poezij' werd genoemd. Deze titel kon Alida evenwel niet waarmaken. Ze bleef wel dichten en haar werk werd ook in bloemlezingen gedrukt, maar het blijft gelegenheidspoëzie. Naast de hogere kringen met hun verfijnde cultuur kende Alkmaar ook een andere groep mensen die geïnteresseerd waren in kunst en wetenschap, maar die niet zo hoog op de maatschappelijke ladder stonden.Tot hen behoorde Simon Eikelenberg, die vooral bekend is geworden als kroniekschrijver van zijn geboortestad. Zonder gedegen

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 6