Tien eeuwen Alkmaar, de Alkmaarders en hun culturele leven Redactie en samenstelling: drs. Menno van der Laan, prof. dr. Leo Noordegraaf, drs. GerritValk en Els vanVliet-Mak. Tekst: mr. J.H. Rombach. Op de omslag: Een concert in de zaal van het toonkunstig gezelschap Harmonie in 1796. Deze aquarel door J.A. Crescent toont hoe het deftige publiek met de voor die tijd karakteristieke steken en staartpruiken in de zaal rondliep en met elkaar praatte, terwijl het orkest achter de balustrade zat te spelen. Links: De toneelvereniging Talma onder de zinspreuk 'Vooruitgang door oefening' was opgericht in 1879 en kon dus in 1904 het 25-jarig bestaan vieren. Dat gebeurde op 2 oktober in Diligentia. Opgevoerd werd toen het toneelspel in drie bedrijven 'Vriendentrouw' dat was geschreven door Antonie Reule Nzn. De avond werd besloten met het traditionele 'tableau' waarin de gehele groep zich nog eens op zijn voordeligst presenteerde. De fotograaf C. van der Aa maakte er deze foto van. Rechts: Op 22 en 23 september 1908 werd de tentoonstelling van de af deling Alkmaar van de Hollandse Maatschappij van Landbouw gehouden. Dit was een jaarlijks terugkerende belangrijke gebeurtenis in de binnenstad. Een muziekuitvoering in de avond behoorde tot de hoogtepunten. Cultuur omvat alles wat niet vanzelfsprekend tot het leven van alledag behoort. Het culturele leven is als het ware een versiering van het alledaagse. Ook in Alkmaar deed men in de late middeleeuwen zijn best om het aards bestaan mooier en aangenamer te maken. Vakkundige handwerkslieden schilderden kleurige schilderijen, maakten houtsnijwerk, of borduurden prachtige priestergewaden. Deze ambachtslui waren ware virtuozen in hun vak, maar werden toen nog niet als kunstenaars in de hedendaagse zin van het woord beschouwd. Er waren nog meer uitingen van de cultuur. In de Sint Laurens Kerk zongen koorknapen Gregoriaanse liederen, op school leerde men Latijn en ook activiteiten op het terrein van de literatuur, toneel en wetenschap behoren tot de cultuur. In de middeleeuwen gingen veel van deze activiteiten uit van de kerk en waren verbonden met het kerkelijk leven. Met de bouw en inrichting van kerken, kapellen en kloosters kreeg de cultuur alle kansen om zich te ontplooien. Allerlei ambachtslieden kregen opdrachten voor het maken van altaarstukken, beelden, gebrandschilderde glasramen, zilverwerk, kerkbanken, koorhekken en orgels. De voor de eredienst gebruikte boeken werden door bekwame illustratoren prachtig versierd met krullen en kleine tekeningen, die miniaturen worden genoemd. Een voorbeeld is een met de hand geschreven Evangelieboek dat in de abdij van Egmond werd gebruikt. Vanuit dit beroemde klooster kwamen heel wat culturele stimulansen. Alkmaarse ambachtslui zullen ter verfraaiing van het onderkomen van de monniken ook wel eens opdrachten hebben gekregen. Ook in de Sint Laurens, de in de vijftiende eeuw gebouwde Grote Kerk van Alkmaar, viel heel wat te genieten. Er waren mooi versierde altaren, waarvan dat van het Onze Lieve Vrouwe- of

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 3