Collega's De bekende 19de-eeuwse schrijver Jacob van Lennep was ook secretaris van de provinciale Commissie van Landbouw in Noord-Holland. In die functie kwam hij eens naar Alkmaar en verloor onderweg zijn zweep. In logement De Toelast vroeg hij of er ergens ook een zadelmaker woonde. Men wees hem het huis van Jan Krabbendam aan de overzijde van de straat. Jan Krabbendam was in Alkmaar en omstreken bekend als schrijver van historische romans. Hij had weinig literaire pretenties en was een eenvoudig man met gouden ringetjes in de oren en een platte pet wat scheef op het hoofd. Hij was voor zijn winkelraam bezig leer te snijden. De beroemde Van Lennep liep met uitgestoken hand op hem toe en zei: 'Dag collega, hoe gaat het?' Krabbendam was verrast en vroeg: 'Collega?' 'Zeker', antwoordde Van Lennep, 'Gij zijt de romanschrijver Krabbendam en ik ben de romanschrijver Van LennepZe hebben nog een tijd gepraat en Van Lennep kreeg bij het afscheid een mooie zweep ten geschenke. tj At 166 Hierboven: De tekenaar M.J. Stucki maakte deze aantrekkelijke aquarel van de pastorie van Heiloo waar in de periode 1835-1843 de zogenaamde Kring van Heiloo van letterkundigen rond ds. J. P. Hasebroek bijeen kwam. Links: W.J. Hofdijk (1816-1888) behoort tot de eens gevierde schrijvers van wie het werk nu alleen nog maar historische betekenis heeft. Hij leeft voort in een gedenksteen in het geboortehuis aan de Koningsweg tegenover de doopsgezinde kerk en in een straatnaam. Het portret door Maurits Calisch kwam uit zijn nalatenschap naar het Stedelijk Museum Alkmaar. Hieronder: Ds. J. P. Hasebroek, de gastheer van de Heilooër Kring, is één van de domineedichters geweest waarvan de 19de eeuw er zovele heeft voortgebracht. Onder het pseudoniem 'Jonathan werd hij bekend als schrijver van 'Waarheid en dromen Als jongeren die de literatuur wilden vernieuwen, hebben deze predikanten, waartoe ook Nico/aas Beets behoorde, in hun jonge jaren bijgedragen tot een levendig cultureel klimaat in Nederland.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 18