HJ wêêêjêêêKÊÊÊKÊI loop van de middag overleed hij. Volckert maakte zich ondertussen ernstig zorgen over zijn eigen situatie. Duelleren was namelijk verboden en wanneer het tweegevecht niet eerlijk was verlopen, kon hij van moord worden beschuldigd. Hij liet daarom een getuige verklaren, dat Adriaan na het duel nog kon praten en dus niet ernstig door hem verwond kon zijn. Bovendien wist hij de medici te bewegen om hun rapport over de doodsoorzaak te beëindigen met de verklaring, dat Adriaan: 'uyt diarhia ofte loop' was gestorven. Deze dodelijke ingewandsstoornis zou hij volgens de doktoren niet door het duel, maar door 'te veel vreten ende suypen' hebben opgelopen. Dit getuigenis hielp Volckert niet veel. Hij werd weliswaar niet rechterlijk vervolgd, maar desondanks toch door zijn familie uitgestoten. Adriaan werd door zijn oom in de Santa Maria dellAnima, een door Nederlanders gestichte kerk in Rome, begraven. Zijn graftombe staat daar nog Boven: Groot was de spanning tijdens de Spoorwegstaking van 1903. De socialistische leus 'Gans het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil' bleek geen stand te kunnen houden tegen de door de regering ingezette militairen. Deze militairen werden bij hun terugkomst op 7 mei 1903 op het perron van het station van Alkmaar gefotografeerd. Zij waren op 10 februari uitgezonden om te helpen bij het breken van de staking. Midden: Kort na de ingebruikname van de spoorlijn Alkmaar-Den Helder op 18 december 1865 werd deze foto van het stationsgebouw gemaakt. Tijdens die feestelijkheden sprak de burgemeester onder meer de volgende woorden: 'Door het Groot Noordhollands Kanaal zijn wij verbonden met de wereldzeeën en nu door deze spoorweg met geheel Europa, zodat wij met behulp van de energieke burgerij eene schitterende toekomst tegemoet gaan!' Het stationsgebouw is ondanks aan- en verbouwingen nog altijd herkenbaar. Het station van Den Helder, dat er veel op leek, is gesloopt. Verdwenen zijn ook de remise en de draaischijf waarop de grote locs met handkracht werden omgedraaid als ze de andere kant op moesten. 140 worden behaald. Na één jaar Frankrijk reisden de beide Alkmaarders naar Italië, waar zij zich voor langere tijd in Rome vestigden. Hier ontmoette Adriaan een andere Hollandse jongen van goeden huize, namelijk VolckertTeding van Berkhout. Volckert was opvliegend van aard en had hals over kop Parijs moeten verlaten, omdat hij bij een duel betrokken was geraakt. Voor Volckert was zijn vlucht geen reden om het duelleren in het vervolg na te laten. Op 13 december 1628 zag hij opnieuw aanleiding voor een tweegevecht; ditmaal met de 23-jarige Adriaan. Het duel verliep voor de Alkmaarder met fatale gevolgen. Adriaan raakte gewond, strompelde naar zijn logeeradres en zocht zijn bed op. Aanvankelijk leken zijn verwondingen nog mee te vallenVolgens een medisch rapport had hij op de derde dag na het duel zelfs: 'met blijd gelaet liedekens gesongen, lachende en met een manlijk gemoet sijn ongeluck dragende'. Maar op de zesde dag kreeg Adriaan hevige koorts en in de

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 16