Linksboven: Wat de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes was, moest de ambachtsschool voor jongens worden: de nadruk lag niet op intellectuele vorming maar op het opleiden van jongens tot bekwame ambachtslieden. In Alkmaar werd er al in 1893 een ambachtsschool geopend, eerst in een gebouw op de hoek van de Nieuwesloot en de Doelenstraat. Al gauw bleek dat te klein en in 1913 werd het huidige gebouw aan de Bergerweg betrokken. Komend vanuit de richting Bergen is links de watertoren en rechts de school te zien. Het gebouw is nog steeds in gebruik, alleen de naam ambachtsschool is veranderd in LTS. Rechtsboven: Een foto uit 1910 van leerlingen en leraren van de houtbewerkersafdeling van de ambachtsschool. De foto werd in het oude gebouw aan de Doelenstraat genomen. Midden: Dat er soms ook meisjes op de ambachtsschool werden toegelaten, blijkt uit deze foto waarop de afdeling 'kleedermakerij' van de ambachtsschool in 1916 is te zien. Het meisje vooraan, met de driehoek in de hand, is Nel Eland, een dochter van de alom bekende koetsier van de paardentram. leerlingen in de eerste en voornaamste plaats toe te rusten met al die bekwaamheden, die de vrouw van een ambachtsman behoort te bezitten om aan hare roeping, waarvan het welzijn en het geluk van het huisgezin afhankelijk zijn, te kunnen beantwoorden'. Het tweede anderhalf jaar werden besteed aan het 'opleiden van meisjes in vakken van handarbeid of nijverheid in of buiten het huisgezin, voor vrouwen en meisjes geschikt'. Dit waren dan beroepen als kinderjuffrouw, kamenier, linnenmeid, kookster en dergelijke. De toeloop naar de school was enorm en ook al zijn er in de loop van de twintigste eeuw veel veranderingen opgetreden, en ook al hebben zich schoorvoetend enige jongens als leerlingen aangemeld, het karakteristieke van deze school, het opleiden in huishoudelijke vakken, is gebleven. Op 1 juli 1893 werd de 'Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken' geopend. Zoals de naam al zegt, was deze school bedoeld voor 'de opleiding van jongelieden tot bekwame ambachtslieden'. De school was, samen met de Gemeentelijke Burgeravondschool, ondergebracht in een gebouw op de hoek van de Nieuwesloot en de Doelenstraat. De bedoeling was dat de leerlingen van de ambachtsschool ook naar de avondschool zouden gaan om daar hun algemene ontwikkeling te vergroten. Overdag kregen ze les in ambachten als timmeren en schilderen, en werden er cursussen voor aanstaande schoen- en kleermakers gegeven. In de loop van deze eeuw werd het vakkenpakket steeds verder uitgebreid en aangepast aan wetenschappelijke ontwikkelingen. Zo kwamen er cursussen in rijwiel-, motorrijtuig- en autotechniek, elektriciteit en gasfitten, typografie en het machinistenvak. Ook aan dit type onderwijs bleek grote behoefte en al in 1913 moest een groter gebouw worden betrokken. De school verhuisde naar de huidige lokatie aan de Bergerweg. Ondanks allerlei veranderingen in de loop van de

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 21