Cadettenschool in de Alkmaarder Hout Rechts: Stoere leerlingen van de Alkmaarse Cadettenschool in 1904. Bijna iedereen had een glaasje in de hand en rookte een sigaret. Hieronder: Hoofdingang van de Cadettenschool aan de Wilhelminalaan op een warme dag omstreeks de eeuwwisseling. Op de beide pilaren staan gaslantaarns; de gevel is versierd met reliëfs met allerlei militaire voorstellingen. Tegenwoordig is het Centraal Ziekenhuis in dit gebouw gevestigd. Een andere, heel unieke school in Alkmaar was de Cadettenschool. Hiervan was er maar één in heel Nederland en Alkmaar heeft zich dan ook heel wat financiële offers getroost om deze school binnen haar stadsgrenzen te krijgen. In 1891 belastte de toenmalige minister van Oorlog, Bergansius, kapitein L. de Vlaming, directeur van de militaire school te Haarlem, met de opdracht een geschikte vestigingsplaats te vinden voor een nieuw op te richten cadettenschool. Na eerst in Nijmegen geweest te zijn, waar hij niet enthousiast was over de kwaliteit van de gebouwen waarin de school ondergebracht zou moeten worden, kwam kapitein De Vlaming naar Alkmaar. Hij had niet zo'n hoge dunk van 'het Noord-Hollandsche Haagje'. Echter na zijn bezoek schreef hij de minister: 'Ging ik met zekere vooringenomenheid daarheen, gulweg moet ik Uwer Excellentie bekennen, dat ik er met zeer bevredigende indrukken van ben teruggekeerd. De stad zelve viel mij zeer mede'. En toen het Alkmaarse gemeentebestuur tevens bereid bleek de kosten voor het bouwen van de school geheel voor eigen rekening te nemen, werd de knoop al snel doorgehakt en Alkmaar als vestigingsplaats aangewezen. Vermoedelijk is de school, die in de Alkmaarder Hout verrees, ontworpen en gebouwd door twee militairen, luitenant-kolonel Boonacker en luitenant G.W.C. Westenberg. Op 30 september 1893 werd de school feestelijk geopend en dat er direct grote belangstelling voor was, blijkt uit het feit dat het vastgestelde aantal van vijftig cursisten ruimschoots werd gehaald. Er moest zelfs een wachtlijst worden ingesteld. De school was bedoeld voor jongens tussen vijftien en achttien jaar die waren geslaagd voor een toelatingsexamen en lichamelijk geschikt werden bevonden voor de militaire dienst. De opleiding was een soort voorbereiding op de studie aan de Koninklijke Militaire Academie, waarvoor een diploma van de vijfjarige HBS werd vereist. De Cadettenschool stoomde de jongens in twee jaar klaar, zodat ze zonder HBS-diploma toch naar de KMA konden. Behalve in typisch militaire vakken, werd er ook les gegeven in wis- en letterkunde, hoofdzakelijk door officieren maar ook door enkele burgerlerarenHet schoolgeld bedroeg vierhonderd gulden per jaar voor cadetten die in Nederland zouden blijven; ging men naar de koloniën, dan was

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 19