i mW:- dÊ^Ê&tëz&t Zs!&&T&*fe9S&- gemiddeld leerlingenaantal van tien. Vanaf 1880 tot de opheffing in 1889 werd het gymnasium een 'klasse van oude talen' onder rectoraat van J.J. de Gelder. Daarna leidde dr. M.N.J. Molzereen zogenaamde 'inrichting voor gymnasiaal onderwijs', die in 1904 werd opgenomen in een nieuw stedelijk gymnasium, dat vanaf 1933 naar de beroemde zestiende-eeuwse rector Murmelliusgymnasium heet en nu weer een bloeiende school is. De Rijks HBS, oorspronkelijk met een driejarige cursus, maar al vanaf 1870 een vijfjarige school, werd ondergebracht in de stallen van de voormalige kazerne aan de Paardenmarkt. De eerste directeur was dr. A.T. van Aken, die tevens les gaf in wiskunde, werktuigkunde en kosmografie. Andere vakken die op dit nieuwe schooltype onderwezen werden, waren: natuurkunde, plant- en dierkunde, reken-, stel- en meetkunde, scheikunde, 116 warenkennis, delfstof- en aardkunde. aardrijkskunde en geschiedenis, Nederlands, Frans, Duits en Engels, schoonschrijven, staatswetenschappen, boekhouden, gymnastiek en exerceren. Een indrukwekkende lijst, die de hedendaagse havo- en atheneumleerling wel even met de ogen zal doen knipperen. Nu moet er wel direct bij vermeld worden dat lang niet al deze vakken ook eindexamenvakken waren; bovendien volgde ongeveer een derde van de leerlingen slechts lessen in een paar vakken. Vooral meisjes, die vanaf 1883 op de HBS toegelaten werden, gingen vaak alleen maar naar school om hun algemene ontwikkeling te vergroten en volgden dan alleen lessen in de moderne talen. Anderen namen alleen boekhoudlessen en kregen dus geen officieel diploma. Opvallend zijn de twee laatstgenoemde vakken: gymnastiek en exerceren. In de beginjaren van de school waren deze vakken onafscheidelijk met elkaar verbonden. Vóór 1895 beschikte de school Linksboven: Een school kan voor leerlingen veel meer zijn dan enkel een plaats om te leren. Zeker in een tijd zonder televisie en discotheek had de school behalve een onderwijskundige ook een sociaal-culturele taak. Dat uitte zich in schoolavonden met toneelvoorstellingen, muziekuitvoeringen en dansavonden. Vaak werden deze activiteiten voor leerlingen ook door hen zelf georganiseerd. Daarvoor waren er de leerlingenverenigingen. Op de Rijks HBS was er al vanaf1903 zo'n vereniging, 'vokzos' geheten. Op deze foto uit 1924 is het orkest van 'vokzoste zien met in hun midden dirigent P. Ooykaas sr. Rechtsboven: Op deze ansicht uit 1900 is goed te zien hoe het oude gebouw van de HBS aan de Paardenmarkt grensde aan de gasfabriek; een vreemd contrast. Midden: In het begin van deze eeuw was het leerlingenaantal van de HBS nog zo gering, dat ze met z 'n allen op een foto konden. Alle docenten en leerlingen zijn hier bijeen achter de school aan de Paardenmarkt. Veel docenten zijn te herkennen aan hun mooie hoeden; onderscheid moest er zijn! De foto werd in 1906 genomen door PD. van Rltijn.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 16