Exerceren op de HBS Linksboven: Naast de aloude Latijnse School kwam er in 1867 een nieuw type school in Alkmaar, de Rijks Hogere Burgerschool. Al snel werden er ook meisjes op deze school toegelaten, zoals blijkt uit deze foto van de tweede klas uit 1906. Wat moet het heerlijk werken zijn geweest met zo weinig leerlingen in de klas! Rechtsboven: Toen de scholen nog niet zo groot waren, was ook het lerarencorps nog beperkt. Of het kleinschalige ook betekende dat het er gezelliger was dan nu, kunnen we uit deze statige foto moeilijk aflezen. We zien hier plechtig gegroepeerd directeur en leraren van de Rijks HBS in 1913. Midden: Eén van de nieuwe vakken die met de HBS hun intrede deden in het onderwijs was het vak scheikunde. Al na enige jaren bleek dat het nodig was naast theoretisch on derwijs ook praktijklessen in dit vak te geven. Voor het doen van allerlei proeven was een aparte ruimte nodig. Al in 1870, bij de eerste uitbreiding van de school aan de Paardenmarkt, kwam dit practicumlokaal gereed. We zien hier leraar en leerlingen tijdens een scheikundeles in 1906. Onder op de linkerpagina: Zelfportret van de kunstenaar Marinus Jacobus Stucki, die van 1835 tot de opheffing van de school in 1869 tekenmeester van de stadstekenschool was. beroepsgroepen verdeeld: 2 fijnschilders, 11 huisschilders, 24 timmerlieden, 1 molenmaker, 3 blikslagers, 2 schrijnwerkers, 3 tuinlieden, 1 loodgieter, 1 steenhouwer en 2 goudsmeden. Het einde van de Alkmaarse tekenschool kwam als gevolg van de onderwijswetgeving vanThorbecke in 1863. In gemeenten met meer dan 10.000 inwoners moesten er tweejarige burgerdag- en avondscholen komen, met theoretisch algemeen onderwijs voor aanstaande technici en landbouwers. In Alkmaar werd daardoor een burgeravondschool opgericht die niet alleen bestemd was voor kinderen van ambachtslieden, maar ook voor die van kooplieden. Aangezien op deze school voortaan naast vakken als staatsrecht en boekhouden ook tekenonderwijs gegeven zou worden, kon de stadstekenschool worden opgeheven. Dit gebeurde dan ook in 1869, zeer tot verdriet van stadstekenmeester Stucki, die zijn recht op vrije woning in de Doelenstraat verloor. Hij moest nu tekenles gaan geven op twee lagere scholen, de openbare burgerschool en de openbare school voor meisjes. Behalve de burgerschool kwam er met de Wet op het Middelbaar Onderwijs vanThorbecke in 1863 nog een nieuw type school bij. Dit was de hogere burgerschool, bedoeld voor 'die steeds breder wordende tussenlaag, die aan meer dan het lager onderwijs behoefte heeft, zonder een klassieke opleiding van node te hebben'. Voor die klassieke opleiding bestond in Alkmaar nog stèeds de Latijnse School, die echter een zeer kwijnend bestaan leidde. In 1856 werd ze als Latijnse School opgeheven en stedelijk gymnasium genoemd. Maar toen in 1867 de Alkmaarse Rijks HBS werd opgericht, werd het gymnasium weer omgedoopt in Latijnse School en had ze een

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 15