Verboden vuurwerk Linksboven: Een beeld van de 8 oktoberoptocht van 1933. Deze praalwagen stelt 'De Zeven Provinciën bedreigd door de Spaanse Overheersing' voor. De foto werd gemaakt op de Nieuwesloot. Rechtsboven: Deelnemertjes aan de 8 oktoberoptocht in 1916. De kinderen poseren op het Doelenveld. Midden: De historische optocht op 8 oktober 1911 in de bocht van de Kennemersingel bij de Heilooërbrug. Onder: De vooraanstaande Alkmaarder H. Ringers verkleedde zich in 1911 als Don Frederik. geduurd, bliezen de Spanjaarden de aftocht. De Nederlanden waren nog wel niet vrij, maar er was sprake van een ommekeer ten goede. Omstreeks 1600 begon de Alkmaarse bevolking dit ontzet jaarlijks te herdenken. Op 8 oktober kon men door de hele stad de kerkklokken horen luiden. Er werden dankdiensten gehouden en 's avonds ontstak men grote vreugdevuren, waarbij er een oorverdovend geknal van voetzoekers ofwel 'zwervers' losbrak. Stond de stadsoverheid aanvankelijk nog positief tegenover de ontzetviering, na verloop van tijd probeerde ze steeds meer de vreugdeuitingen te beperken. In 1605 bijvoorbeeld, probeerde het stadsbestuur de feestvreugde op 8 oktober nog te vergroten door gelijktijdig een markt te laten plaatsvinden. Bijna een eeuw later, in 1689, toen 8 oktober op een zaterdag, de marktdag, viel, moest de ontzetviering voor de markt wijken en mocht er pas na vier uur 's middags feest worden gevierd. Ook kwamen er steeds meer bezwaren tegen het knal vuurwerk .Het gooien van voetzoekers en vuurpijlen werd verboden, alleen siervuurwerk mocht worden afgestoken. Dit was echter zo kostbaar dat slechts de welgestelde burgers het konden betalen. In 1773, toen het tweede eeuwfeest van Alkmaars ontzet naderde, was het verlangen van de burgerij naar een viering met ondersteuning van vuurwerk zo groot, dat men op één van de deuren van het Waaggebouw de volgende smeekbede spijkerde: 'Nu smeekt uw onderdaan, ach, ziet toch door de vingeren. Als 't vuurwerk is gedaan, dat op dit Eeuwgetij Elk burger zich vermaak! laat dan voetzoekers vrij. Waar doch zal men zo een groten voorraad bergen? Het is beter één nacht vol vreugd, dan langer tergen'. 85

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 9