m PBEMEX-MAfiAZMVOOR M JEltiD. v' W{ Alkmaars ontzet herdacht S P R E E k W 0 0 R n I Y. UIT NRDEItLANDSCllE VOLKSSPELEN ONTLEEND. deur, langs de straat, op bruggen of markten; dit alles met de bedoeling deze misbruiken en ergernissen weg te nemen en het ambt ons van God de Almachtige opgelegd te betrachten'. Een fikse boete ontnam verder de zangers de lust tot zingen. Waar zingen verdacht is, zal ook dansen in een kwaad, zo niet kwader daglicht staan. Met kaartspelen, dobbelen en goochelen zag de rechtgeaarde calvinist als het ware de duivel zelf het aards gewoel betreden. Het verbod van 27 augustus 1593 dat niemand bij de stadswallen of de zoutketen mocht komen om 'eenige vergaderinge te maecken van dansen, van singen, van springen, noch anderssins in eeniger manieren' zal hem dan ook wel uit het hart zijn gegrepen. Op 8 oktober 1573 begon bij Alkmaar de victorie. Na een zeer zwaar beleg, dat zeven weken had Linksboven: Op deze prent voor de jeugd uit het begin van de vorige eeuw worden twee vermaken behandeld: het kaatsen en het katknuppelen. De bedoeling van het laatste was met knuppels zolang tegen de ton te gooien totdat deze aan duigen viel en de kat eruit tuimelde. Rechtsboven: Het Sint Maartensfeestjaarlijks op 11 november gevierd, is al generaties lang een festijn voor kinderen en tandartsen. De kinderen trekken met lampion en tas zingend langs de deuren om zo veel mogelijk snoep op te halen. Hier wordt Sint Maarten in 1927 in Alkmaar gevierd. Midden: Een ander feest dat in Nederland, en eveneens in Alkmaar, uitbundig wordt gevierd, is het feest van de heilige Nicolaas. Nicolaas was in de 3de eeuw na Christus de bisschop van Myra, dat in het huidige Zuid-Turkije ligt. Volgens de legende gaf hij aan drie arme meisjes in het geheim geld, zodat zij konden trouwen. Daardoor werd hij vooral vereerd als kindervriend, maar hij was ook de beschermheilige van schippers, gevangenen en bakkers. Na de Hervorming hebben de protestanten in Alkmaar geprobeerd het Sinterklaasfeest te verbieden. Dat het hen niet is gelukt, bewijst deze foto van de Veerstraat, waar de goedheilig man feestelijk wordt ingehaald. 84 waren de nieuwjaarszangers, die met Oud en Nieuw van het jaar 1600-1601 weer als vanouds de deuren langs wilden om met hun geblèr de burgers 'stichtelijk' te vermaken. Op 19 december 1600 gaf het gezag de volgende visie op hun 'zangkunst': 'Niettegenstaande Gods gebod en enkele eerder gepubliceerde goede wetten, worden de naam en de werken van God op verschillende manieren met het zingen van Nieuwjaars- en andere geestelijke liederen op straat aan de deuren ontheiligd en lichtvaardig misbruikt. Daardoor wordt Zijn toorn over de landen en mensen verwekt. Verder is het zo dat verschillende lichtvaardige en onstichtelijke liederen op de markten, bruggen en langs de straten worden gezongen tot groot schandaal en ergernis zowel van jong als oud. Dientengevolge besluiten wij, schout, burgemeesters en gerecht van de stad Alkmaar, dat niemand, jong noch oud, voortaan nieuwjaarsliederen of lichtvaardige onstichtelijke en scandaleuze liedjes mag zingen, voor iemands

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 8