Tien eeuwen Alkmaar, de Alkmaarders en hun vertier Kerkinwijding Redactie en samenstelling; drs. Menno van der Laan, prof. dr. Leo Noordegraaf, drs. Gerrit Valk en Els van Vliet-Mak. Tekst; H. Koolwijk. Op de omslag: Een Noordhollandse bruiloft zoals J. P. van Horstok die omstreeks 1800 schilderde. Bruid en bruidegom maken een dansje terwijl de gasten toekijken en zich onderling vermaken onder het genot van een drankje. Van Horstok werkte ruim dertig jaar in Alkmaar (St. C. PI. Amstel). Links: In 1913 was het honderd jaar geleden dat ons land onafhankelijk werd van de Fransen. Dit was een feest waard en in de Schoutenstraat werd dat dan ook uitbundig gevierd. Alkmaarders poseren ónder de woorden: 'Wat ook val, trouw staat pal'. Rechts: De Burger IJsclub organiseerde schaatswedstrijden voor de armen. Zowel de winnaars als de verliezers kregen prijzen in de vorm van levensmiddelen. Op deze foto zien we een beeld van het schaatsfeest uit 1892, zoals zich dat op het Verdronkenoord afspeelde. Iedereen die meedeed, kon een prijs in de wacht slepen. Daarom deden ook kinderen van armen mee die helemaal niet konden schaatsen of die zelfs nog nooit geschaatst hadden. In feite deden zij mee voor spek en bonen. Dat laatste is blijven voortleven in het gezegde 'voor spek en bonen meedoenVoor veel tijdgenoten zal het een vermakelijk schouwspel zijn geweest om deze kinderen te zien worstelen op de ijzers. Anderen vonden het daarentegen een triest schouwspel. Vertier en vermaak zijn zo oud als de mensheid en laten zich tot op de dag van vandaag niet meer uit onze samenleving wegdenken. Ook in Alkmaar hebben het amusement en het feestvieren eeuwenlang kleur aan het stadsleven gegeven en de bevolking dat ondefinieerbare, opwindende gevoel bezorgd van 'vandaag is 't feest, vooruit naar buiten'. De oudste vorm van Alkmaars vertier, feestelijkheden in en om het eerste kerkje, groeide uit tot een nog altijd populair volksvermaak: de kermis. Even zo grote attracties vormden de jaarmarkten, waarop handel en feestgewoel hand in hand gingen. De eerste van deze markten werden gehouden in de veertiende eeuw en hoe geliefd ze door de eeuwen waren, blijkt wel uit het feit dat de jaarlijkse Lappendag - de oude najaarsmarkt - nog steeds zeer veel bezoekers trekt. Ook de viering van Alkmaars Ontzet verheugt zich tot vandaag de dag in een grote populariteit. En zo kan er een lange lijst worden gemaakt van alle mogelijke culturele en sportieve activiteiten en manifestaties die laten zien dat ook de Alkmaarders niet alleen leefden om te werken en te slapen. De kermis is ongetwijfeld het feest met de langste traditie uit de Alkmaarse geschiedenis. De oorsprong van dit grootse evenement moet worden gezocht aan het einde van de elfde eeuw. Omstreeks 1075 werd Alkmaar niet alleen een zelfstandig schoutambt met een eigen rechtsgebied, maar gingen de Alkmaarders ook een eigen parochie vormen en daar hoorde een eigen kerk bij. Op de plaats van de huidige Grote Kerk verrees een kapel die aan Sint Laurens werd gewijd. De inwijding van de kerk op de naamdag van de heilige, 10 augustus, vond plaats in een plechtige mis, een gebeurtenis die werd aangeduid als ker(k)mis. Een jaarlijkse

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 3