beloond met een hap gepelde rijst en een stuk pruimtabak. Maar wanneer zijn gezicht te lang voor het luikje bleef, dreigde de eigenaar de vuurspuwer met een klewang. De gigantische stoomcarrousel van Anton Benner op het Hofplein was na het circus het tweede hoogtepunt op de kermis. De prachtige uit hout gesneden beelden die het front van de tent beheersten waren even opvallend als de grote zware man die eerder als berentemmer in Rusland furore had gemaakt. Hij deed bij Benner als 'insmijter' goede diensten. De reus zwaaide immers zo met zijn armen dat het publiek wel naar binnen moest gaan. De stoommachine, die voorde noodzakelijke energie zorgde, stampte dat het een lieve lust was en de klanken van het grote concertorgel kwamen er nauwelijks boven uit. De Alkmaarse kermis van nu staat in geen verhouding tot die van de jaren vóór de oorlog. De belangstelling van de kermisexploitanten nam sterk af omdat de ruimte waar de attracties geplaatst kunnen worden, 98 verminderde. Achtbanen en dergelijke bleven voorgoed uit Alkmaar weg. Het Canadaplein werd bebouwd en de Paardenmarkt in oppervlakte gehalveerd. De Nieuwesloot en de Stenenbrug bleven de kermisplaatsen bij uitstek. De gemeente overweegt nu de Kanaalkade tot Alkmaars kermisboulevard te promoveren. Naast de grote nazomerkermis telt Alkmaar nog de zogenaamde 8 oktoberkermis ter opluistering van het jaarlijkse ontzetfeest. Deze gelegenheid is eenvoudiger van aard en kleiner van opzet. De pachtopbrengst van dit evenement, dat een dag of vijf duurt, is voor de ontzetvereniging. Ook al is de kermis niet meer wat zij geweest is, toch weet zij veel Alkmaarders te vermaken. In de middeleeuwen vormde de kermis de eerste grootschalige uiting van amusement in de stad. Het kermisvermaak geldt dan ook als rode draad in de tien eeuwen Alkmaars vertier. 1987 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk:Waanders b.v., Zwolle ISBN 90 6630 759 5 Linksboven: Op 8 oktober 1953 hielden schoolkinderen een aubade voor het huis van burgemeester Wytema aan de Kennemerstraatweg. De dirigent was - hoe kan het ook anders - Nico Akkerman. Rechtsboven: Tijdens de feesten 'Alkmaar 700jaar stad' in 1954 lieten vele Alkmaarders hun snor staan. Onze stad werd toen ook wel Snorrendam genoemd. Midden: ln 1954, toen Alkmaar zijn 700-jarig bestaan als stad herdacht, werd voor de genodigden een groot feestmaal aangericht op het Waagplein. Rechts: Tijdens de inhuldigingsfeesten van koningin Wilhelmina in 1898 reden schitterende praalwagens in de Ramen richting Dodenveld. Op de omslag: Affiche ter gelegenheid van de feesten 'Alkmaar 700jaar stad'. Deze feesten zullen alle Alkmaarders die toen in onze stad woonden zich nog goed kunnen herinneren. Alkmaar was Alkmaar niet meer. De stad was veranderd in een groot feestend centrum, waarin talloze activiteiten zich afspeelden.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 22