Het circus van Corty Althoff Linksboven: In 1936 maakte Rein Bunkert deze krijttekening van de Alkmaarse kleinkunstenaar Andries Kesselaar, beter bekend alsAndré Carrell (1911-1968). André Carrell vormde voor de oorlog met zijn drie broers het revuegezelschap 'De Vier K's'. Later trad hij ook op in de shows van zijn zoon Rudi. Rechtsboven: Rudi Carrell werd vooral bekend door zijn televisieshows uit het begin van de jaren zestig. Hier een scène uit één van die shows: kaasdrager Piet Bambergen laat Rudi een stukje echte Alkmaarse kaas proeven. Hierboven: Het draaiorgel 'De54 Bursens'aan de Zandersbuurt in 1935. Van links naar rechts poseren de eigenaar Bram de Wilde, zijn oudste zoon en zijn vrouw. Wilhelminalaan stonden meer dan tachtig deputaties met hun vaandels opgesteld. Tot slot werd een bezoek gebracht aan het Victoriebeeld. De vice-voorzitter van de ontzetvereniging, Nannes Gorter, sprak daar de hoge gast toe en herinnerde daarbij aan haar vader die op dezelfde plek in 1873, bijna vijftig jaar eerder, aanwezig was geweest. Na een lange dag, en een propvol programma, vertrok Wilhelmina en haar gevolg weer met de koninklijke trein van het station. Voor haar was het misschien een dag als vele andere geweest, voor de Alkmaarders was de gelegenheid onvergetelijk. In de jaren twintig van onze eeuw bereikte de eeuwenoude Alkmaarse kermis een hoogtepunt. De hele stad leek eind augustus wel bezet met kermisspul. Het gedeelte van de Laat tot aan de Bloemstraat stond vol kramen; evenzo de Gedempte Nieuwesloot, het Hofplein, het Kerkplein, de Schoolstraat en de Paardenmarkt. Op de Stenenbrug over de Mient bezette de poffertjeskraam Porton een strategische plaats. Het gigantische fornuis voor de ingang, met vrouw Hoefnagel er achter, trok de aandacht van heel wat kermisklanten. Maar de grootste trekpleister stond op het Doelenveld: het circus van Corty Althoff. Dat trok altijd de meeste toeschouwers. Vooral de paardendressuur ontlokte aan het publiek de nodige enthousiaste reacties. Het variété gooide ook hoge ogen, zoals de paradetent van de zwaarlijvige Jantje Klein. Om het publiek te lokken, vertoonden zijn artiesten voorafgaande aan de voorstelling een glimp van hun kunsten buiten op de vlonder en vriend Klein prees met luide stem zijn 'troup' aan. De 'dajakker' even verderop spuwde vuur en werd steevast

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 21