Een koninklijk bezoek Linksboven: Bij de geboorte van prinses Juliana in 1909 werd aan de Gedempte Nieuwesloot een erepoort opgericht. Bewoners namen zelf hiertoe het initiatief. Rechtsboven: Op koninginnedag 1911, toen nog op 31 augustus, was de Langestraat geheel versierd. van de wedstrijd was er vrij rijden voor de Alkmaarders, waarvan er velen zich 's avonds voorzien hadden van een lampion. Ook werden er voor kinderen behendigheidswedstrijden op de schaats georganiseerd, waarbij zij hun vaardigheden moesten tonen in houtjes rapen, met een bal op een bord rijden en het halen van vlaggen uit kisten. Honderden kinderen namen hieraan deel en wel met een zodanig fanatisme dat menig jurylid van de sokken werd gereden. Los van de prijzen kreeg ieder kind een versnapering. De begeerte hiernaar bleek groter dan de hoeveelheid hiervan, want onder het gedrang moest de glazen deur naar het buffet het begeven. Helaas moest de Quint na een bestaan van nog geen tien jaar al weer verdwijnen. De gemeente was eigenaar van de grond geworden en had bepaald dat er huizen op de plaats van de ijsbaan moesten worden gebouwd. Alkmaar werd regelmatig bezocht door leden van het Oranjehuis. Steeds als er weer een vorst of vorstin op bezoek kwam, was dit reden tot grote festiviteiten. Iedereen had dan vrij en bevond zich op straat. Door de hele stad stonden erebogen opgesteld waarmee de hoge gast hulde werd gebracht. Koning Willem II kwam in 1842, zijn kleinzoon, de voortijdig overleden troonopvolgerWillem, in 1851. In 1873 was koning Willem III in de stad om de sluitsteen van het Victoriebeeld te plaatsen. In 1894 brachten regentes Emma en haar dochter Wilhelmina een bezoek aan Alkmaar en in 1920 vereerde Wilhelmina de stad opnieuw met haar aanwezigheid. Op 11 september arriveerde de koningin met de koninklijke trein, een speciale trein waar zij meer bezoeken mee aflegde, om negen uur 's ochtends op het station. Per auto ging het toen via de Stationsweg, Scharloo en Geesterweg naar het stadhuis. Langs de route stonden honderden leerlingen van lagere scholen opgesteld en in de Langestraat, tussen de Grote Kerk en het stadhuis, bracht een groot aantal verenigingen de vorstin een vaandelgroet. Tientallen straten waren in bloementuinen herschapen, gevels waren met bloemen versierd en van nagenoeg ieder huis wapperde de driekleur met oranje wimpel. Het was alsof de stad na de moeilijke jaren die zij tijdens de Eerste Wereldoorlog had doorgemaakt, deze gelegenheid aangreep om eens goed feestelijk uit te pakken. BurgemeesterWendelaar haalde in zijn lange welkomstrede nog even dat verschil tussen deze heuglijke dag en de donkere voorafgaande jaren naar voren, door te zeggen: 'Niet met bajonetten, maar met kinderen was uw weg afgezet'. Het programma voor de dag was als gebruikelijk overvol en koningin Wilhelmina bezocht verschillende plekken in de stad. Als eerste ging ze naar hetWaagplein waar de oudste kaasdrager haar twee kaasjes overhandigde. In de Waag werd haar getoond hoe het wegen van een aantal geladen kaasberries in zijn werk ging. Vervolgens bezocht ze de Ambachtsschool aan de Bergerweg. Deze grote, moderne school was in 1913 gereed gekomen. Aan de Eikelenbergstraat en aan de Baansingel bekeek de vorstin een aantal splinternieuwe woningen. Alkmaar toonde zich op zijn mooist. Vrijwel alle Alkmaarse verenigingen maakten hun opwachting in de Alkmaarder Hout. Langs de Hierboven: In 1920 bezocht koningin Wilhelmina onze stad. De kaasdragers Klaas en Kobus Erkamp vertonen hun kunsten aan de hoge gaste. Regelmatig bezochten leden van het koninklijk huis onze stad. Vooral de herdenkingen van het beleg van Alkmaar waren een goede aanleiding hiervoor. De laatste keer, dat een vorstin onze stad bezocht was in 1973 bij de 400-jarige verjaardag van Alkmaars ontzet. Bij die gelegenheid nam koningin Juliana onder meer het eerste exemplaar van een gedenkboek over die periode in ontvangst.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 20