Linksboven: IJspret op de nog onbedijkte Schermeer omstreeks 1629 met Alkmaar op de achtergrond. Er wordt gereden, opgebonden, gekolfd en zelfs gevist. Van een voorsteven van een schuit is een gemak gemaakt; wat koud wellicht, maar men had wel een goed uitzicht. De prent werd gemaakt door Hendrik Avercamp uit Kampen. Avercamp heeft dit tafereel mogelijk met eigen ogen aanschouwd, want hij kwam regelmatig in Alkmaar. Zijn moeder, Beatrix, was namelijk afkomstig uit de kaasstad. meededen om voedsel in de wacht te slepen. Zij deden mee 'voor spek en bonen'. Dit alles gebeurde ter verpozing van de beter gesitueerden. De Alkmaarse IJsclub had een ander doel. Zij wilde de ijssport bevorderen en veraangenamen door een groot aantal banen uit te zetten op de grachten en het Noordhollands Kanaal. Werklozen konden dertig cent per dag verdienen door deze banen te vegen. En, indien zij hier niet voor betaald werden, hadden zij het recht om geld te bedelen van het schaatsende publiek. Ook organiseerde de Alkmaarse IJsclub wedstrijden of tochten door de provincie. In 1908 werd nog een derde vereniging opgericht, de Quint. Vijf heren (quint betekent vijf) namen het initiatief tot de oprichting van een permanente ijsbaan, die geschikt zou zijn voor regionale en nationale wedstrijden, en uitgerust was met buffet, terras en elektrische verlichting. De Quint werd aangelegd achter het Elisabethsziekenhuis aan de Bleekerskade, op de plaats waar nu de wijk Rochdale ligt. Op 24 januari 1909 stelde men de baan open. De Alkmaarders werden van dit heugelijke feit op de hoogte gebracht doordat de paardetram getooid was met vlaggetjes.Twee dagen later verkreeg Alkmaar een primeur: de Quint werd aangewezen om het nationaal kampioenschap schoonrijden voor dames en paren te organiseren. Twaalf dames en veertien paren gaven acte de présence. De jury bestond uit louter mannen en dit ontlokte de Alkmaarsche Courant de opmerking: 'Natuurlijk willen we gaarne aannemen, dat deze heeren zich niet laten beïnvloeden door factoren, die met het rijden niets te maken hebben, maar zou het niet gewenscht zijn, ook aan één of meer dames een stem in het kapittel te geven?' Het bleek een voorspoedige winter, want zelfs in maart 1909 werd er nog gereden. Gevolg was dat het ledenaantal aanzienlijk steeg. Het jaar daarop was een kwakkelwinter, waardoor de schaatsen niet uit het vet kwamen.Toch was deze winter voor de schaatsers niet geheel verloren, want door het uitblijven van de koude werd er een nieuwe sport geïntroduceerd, het rolschaatsen. In de grote zaal van de Harmonie werden zelfs wedstrijden verreden. In januari 1912 kon de baan weer open, zij het niet voor lang. Toch vond in de korte periode dat het vroor een belangrijk evenement plaats. Op 20 en 21 januari organiseerde de Quint het Noordhollands kampioenschap hardrijden voor heren. Na afloop niet geschaatst kon worden. En waren de weersomstandigheden gunstig, dan had het ijsvermaak een heel ander karakter dan tegenwoordig. In de vorige eeuw kende Alkmaar twee ijsverenigingen, de Burger IJsclub en de Alkmaarse IJsclub. De Burger IJsclub stelde zich ten doel door organisatie van ijsfeesten de armen, en dat waren er velen, een extraatje te kunnen toestoppen in de voor hen verschrikkelijke wintermaanden. Weldoeners stelden dan turf, spek en dergelijke beschikbaar, waarna de winnaars van schaatswedstrijden een gezin mochten uitkiezen aan wie zij de goederen ter hand stelden. Ook liet men wel kinderen van armen tegen elkaar schaatsen. De ouders stonden dan in angstige spanning toe te kijken of hun kroost een prijs in de wacht zou slepen, want dat stuk spek of die paar turven waren zo bitter nodig. Het kwam voor dat armen helemaal niet konden schaatsen, maar toch Rechtsboven: Bewijs van lidmaatschap van de Alkmaarse Vereeniging voor IJs- en Volksvermaken 'De Wedstrijd'. Deze vereniging ging in 1891 op in de Burger IJsclub, die zich toelegde op de organisatie van ijswedstrijden voor behoeftigen. Hierboven: Ijsvermaak op de Kennemersingel in 1904. Twee rijders bevechten elkaar om de eerste plaats. „r 'Ja en VolkBverm8L.A vOorpfi erictó-i^g-Anno i»,„! '8

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 19