Voor spek en bonen 94 geschonken. De kroegen werden voornamelijk geconcentreerd bij plaatsen waar bedrijvigheid zich afspeelde. Zo treffen wij namen van kroegen aan in straten als de Dijk, hetVerdronkenoord en vanzelfsprekend ook aan het Waagplein. Handelen maakt immers dorstig en goede zaken werden graag gevierd. In 1887 telde Alkmaar maar liefst 140 lokaliteiten waaraan vergunning was verleend voor de verkoop van sterke drank. Ook prostituées kende Alkmaar al geruime tijd. Het was vroeger gewoonte om straten te vernoemen naar de beroepen die daar veelal werden uitgeoefend. Zo had Alkmaar al tenminste in de zestiende eeuw een Bordeelsteeg. De naam wijst erop dat de prostitutie in een wat achteraf gelegen plaats werd uitgeoefend. Later werd de naam Bordeelsteeg gekuist en veranderd in Vrouwenstraat, nu een straat waar iedere Alkmaarder zonder schroom doorheen wandelt. In de negentiende eeuw waren er onder meer bordelen in het Fnidsen en in de Nieuwstraat. Alkmaar was één van de eerste steden in Nederland die reglementen uitvaardigde over de prostitutie. In feite betekende dat een erkenning van dit beroep. Al in 1828 kende onze stad zo'n reglement. Diverse malen werd het hernieuwd en aangepast. In de vorige eeuw verbleven hier permanent tussen de twee en acht prostituées. Veel weten we niet van hen, ofschoon sommige namen van Alkmaarse meisjes die voor dit beroep kozen, zijn overgeleverd. Over hun motieven weten we weinig, hoewel armoede een belangrijke drijfveer zal zijn geweest. Wie tegenwoordig in Alkmaar wil schaatsen, kan daarvoor de hele winter, weer of geen weer, terecht op de nationaal bekende kunstijsbaan De Meent. Vroeger gingen er jaren voorbij waarin er helemaal Linksboven: De spanning die de Tachtigjarige Oorlog met zich meebracht, maakte dat soldaten grote behoefte hadden aan verstrooiing en afleiding. Dit was ook het geval tijdens het Spaans beleg in 1573. Op dit detail van een 16de-eeuws schilderij zien we hoe in het Spaanse legerkamp een soldaat toenadering zoekt tot een prostituee. In die tijd hadden kunstenaars nog weinig schroom dit soort scènes naar het leven af te beelden. Rechtsboven: Een bekende herberg in Alkmaar was 'Het Schelvisje', gelegen aan het Zeglis bij de Boompoort en de Hoge Brug. Voor de reizigers die er op de komst of het vertrek van de schepen moesten wachten, was het er goed toeven. Beter dan in het nabijgelegen Lawaaihuisje dat eigenlijk voor dit doel was bestemd. Op deze gravure van L. Schenk van omstreeks 1720 schenkt een waardin voor Het Schelvisje een glas wijn in voor een reiziger te paard. Midden: Aan de Nieuwesloot, die toen nog niet gedempt was, stond het Logement De Burg van de familie J. Couwenhoven. In de vorige eeuw probeerden de eigenaars met deze reclameplaat de roep van het etablissement te verbreiden. Het verkeer ging in die tijd veel langzamer dan nu het geval is. Om die reden waren reizigers vaak gedwongen om buitenshuis te overnachten. Alkmaar kende dan ook meerdere logementen en herbergen, waar reizigers voor kortere of langere tijd konden verblijven.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 18