Kroegen en bordelen Linksboven: In en om de Hout werd en wordt veel gesport. Hier een groep fiere wielrenners in de Akerslaan aan het begin van deze eeuw. Op de achtergrond is de koepel van Hout en Landzigt te zien. Rechtsboven: Vóór de aanleg van het Zomerbad en het Overdekte was een stuk water in het Zeglis afgezet, dat diende als zwembad. Hoewel het water niet echt hygiënisch was, was het heel wat schoner dan nu het geval is. Voor het maken van deze foto werd een touw gespannen om de dames bij het poseren steun te geven. Er was een speciaal damesuurtje waarbij mannen niet welkom waren. Op deze foto uit 1928 zien we rechts badmeester Van Diepen en links zijn collega Pont. Midden: In 1881 werd de A Ikmaarse turn vereniging 'Kracht en Vlugheid' opgericht, zoals op het vaandel, waarvoor de leden stijlvol poseren, valt te lezen. Kort na haar oprichting bood het bestuur aan om te helpen bij de brandbestrijding. Op het stadhuis had men moeite met dit spontane initiatief vanuit de bevolking. Talrijke besprekingen vonden plaats met het gemeentebestuur. Uiteindelijk gaf het college toestemming aan Kracht en Vlugheid, waarmee de oprichting van het vrijwillige brandweerkorps Kracht en Vlugheid een feit was. Naast dit korps werd tevens een ander vrijwilligerskorps opgericht, namelijk Burgerplicht. Deze twee korpsen bleven lange tijd rivalen van elkaar en conflicten kwamen dan ook meer dan eens voor. Het ongeluk werd de jongen vergeven, omdat er geen opzet in het spel was. In de negentiende eeuw verdween het kolfspel. Op de plaats waar dit eens gespeeld was, werden nu 's zomers harddraverijen georganiseerd. De naam Rojaale of Kolverslaan werd dan ook veranderd in Harddraverslaan. Er kwam natuurlijk heel wat kijken om deze paardenrennen te organiseren. Al weken van te voren werd begonnen met de aanvoer van houten palen om de tribunes voor het publiek te bouwen. Voor onderkomens voor ruiter en rijdier moest gezorgd worden en de talloze bezoekers moesten aan onderdak worden geholpen. Kortom, de harddraverijen zorgden, totdat ze in de Eerste Wereldoorlog afgeschaft werden, voor zeer veel vertier in de zomer. Veel is er inmiddels veranderd in de Alkmaarder Hout. Het Centraal Ziekenhuis heeft zich geweldig uitgebreid, wat ten koste van veel groen is gegaan. Op de plaats van een voormalige houten wielerbaan kwam een voetbalveld, wat later uitgebreid werd tot het huidige AZ-stadion. De gevangenis Schutterswei en het bejaardenhuis Westerlicht verrezen in de Hout en ook werden er enkele begraafplaatsen aangelegd. Wat bleef is een mooi, rustig park, midden in de stad Alkmaar, met een aardige hertenkamp, waar men bij mooi weer nog steeds veel wandelaars kan tegenkomen. Naast het keurige vermaak in de Alkmaarder Hout, zijn er natuurlijk ook altijd Alkmaarders geweest die hun vertier elders zochten. Een deel van de bevolking begaf zich daarvoor naar kroeg en bordeel. Als prostituée het oudste beroep ter wereld is, dan zal dat van kroegbaas wel niet veel jongerzijn. Kroegen en bordelen konden nauw met elkaar zijn verbonden. Al in de middeleeuwen heeft Alkmaar lokaliteiten gekend, waar drank werd 93

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 17