Een mini-lusthof Linksboven: Vanaf het begin van de 17de eeuw was de Alkmaarder Hout een uitgaansgebied voor de inwoners van onze stad. Op deze tekening uit 1725 verpozen Alkmaarders zich bij de kegelbaan. Rechtsboven: De Hout biedt een gevarieerde fauna. Hoewel de apekooi is afgebroken, floreert de eendenvijver nog ten volle. Dat was vroeg in onze eeuw ook al het geval, zoals op deze foto is te zien. Links: De Hout was een ideale plaats voor het houden van paardenrennen. Op zaterdagmiddag 10 september 1825 werd een harddraverij gehouden. Het was erg mooi weer en de toeschouwers waren van heinde en ver toegestroomd. Achttien van de snelste paarden deden mee. Uiteindelijk wist het paard de Rot, van de Amsterdammer A. van der Hoop, beslag te leggen op de eerste plaats. Zijn baas ontving als prijs een zilveren koffiekan. Deze tekening laat zien hoe de winnaar werd toegejuicht in de Harddraverslaan ofwel de Wilhelminalaan. Op last van de Duitse bezetter werd de naam Wilhelminalaan weer veranderd in Harddraverslaan. Immers, alles wat een eerbetoon was aan het Oranjehuis moest verdwijnen. Na de Tweede Wereldoorlog werd de oude naam weer in ere hersteld. Door de aanwezigheid van het Medisch Centrum is de Wilhelminalaan nu een van de drukste straten van Alkmaar geworden, waar honderden auto's staan geparkeerd. gehouden. Een jaar later besloot de brandweer het festijn te schrappen. Het gerenoveerde Waagplein zou te weinig ruimte bieden aan mensen en materieel. Ook de belangstelling van de brandweerlieden zelf liep terug. De Alkmaarder Hout wordt nog steeds de groene long van de kaasstad genoemd. Aan de westzijde van de Kennemerstraatweg, de toegangsweg vanuit het zuiden, ontstond een mini-heerlijkheid, waar de burgerij in de zomer haar vertier zocht. Omstreeks 1610 moeten de eerste bomen zijn geplant door de stad Alkmaar. Het waren overgebleven exemplaren van wegbeplantingen, die zolang een plaatsje kregen in 'de houte'. In de periode 1624-1628 besloot het stadsbestuur een soort lusthof aan te leggen. Alkmaar had immers niets op dat gebied. Men liet bekende tuinarchitecten ontwerpen maken voor lanen en beplantingen en zo onstond langzaam maar zeker de Alkmaarder Hout. In het park verrezen in later tijd ook sociëteitsgebouwen, een muziektent en een hertenkamp. Alkmaar mocht niet achterblijven bij plaatsen als Haarlem en zelfs Beverwijk, die al over dit soort voorzieningen beschikten. De burgerij vermaakte zich hier in de negentiende eeuw met wandelen in het groen en luisteren naar muziek in de muziektuin of vanaf de terrassen van de sociëteitsgebouwen. Reeds eeuwen eerder gaf men zich in de Hout over aan het kolven. Al omstreeks 1600 werd dit spel, dat doet denken aan het hedendaagse golf, op de toenmalige Rojaale of Kolverslaan (de tegenwoordige Wilhelminalaan) beoefend. Een zekere Jan Jansz.. herbergier uit het Gulden Vlies, werd in die tijd bij het spelen van het kolfspel dusdanig getroffen door de scholier Jacob Cooren, dat de herbergier aan zijn verwondingen bezweek.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 16