Linksboven: Brandspuitwedstrijden op het Waagplein. Hierin werd het nuttige met het aangename verenigd. Rechtsboven: Op deze foto zien we de brandweer opgesteld langs het water van de Voordam aan de Waagpleinzijde. De spuitgasten werden gefotografeerd in 1923. Midden: De brandweer tijdens de jaarlijkse inspectie in 1900. Met uitzondering van de leiding droegen de brandweerlieden eigen kleding. In 1901 informeerde de brandweer naar de prijs van petten omdat de verscheidenheid in hoofddeksels niet echt kon bevredigen. Voor 35 man was daarmee een prijs gemoeid van 70gulden. Hiervoor werd een krediet aangevraagd bij burgemeester en wethouders. Deze gingen daarmee akkoordhoewel zij nadrukkelijk lieten aantekenen deze petten toch wel als luxe te beschouwen! bestaan van de vrijwillige spuitorganisatie zeer uitbundig gevierd. Nadat de honderd brandweerlieden zich uitvoerig hadden gelaafd aan spijs en drank, werd er 's avonds een fakkeloptocht gehouden. En als de brandweer de straat op ging om iets te vieren, deed het volk mee. In een lange optocht trok de stoet door de stad. De voorstelling 'De brandweer voorheen en thans' oogstte veel succes. De groepen die dit uitbeeldden werden voorafgegaan door het stedelijk muziekkorps met daarachter het bestuur van Kracht en Vlugheid in open koetsen en geflankeerd door fakkeldragers. Dat het aan sympathie van de zijde van de burgerij niet ontbrak, bleek uit de talrijke vlaggen en erepoorten op de Laat en het Ritsevoort. Twintig jaar later was het weer feest. Het vrijwillige spuitkorps bestond 45 jaar en opnieuw was er een rondgang door de stad, maar nu per auto. De Alkmaarse brandweer was inmiddels gedeeltelijk gemotoriseerd en dat mocht de burgerij best weten. In 1949 bestond de brandweer 70 jaar, maar toen had de stad geen geld over voor een feest. Er was alleen een receptie en een diner voor de spuitgasten. Een apart hoofdstuk vormden de jaarlijkse spuitwedstrijden op het Waagplein. De verschillende korpsen streden dan om de eer wie het snelst water gaf. Voor de aanvang van de wedstrijd werden de korpsen door de burgemeester geïnspecteerd. Dit feest vormde een grote trekpleister voor de bevolking. Op de woensdagavond voor Hemelvaartsdag stonden duizenden mensen achter de dranghekken van het Waagplein om het feest van water en vuur te aanschouwen, want als klap op de vuurpijl was er altijd een brandje dat geblust moest worden. Of het nu een oude caravan was of een speciaal voor dat doel in elkaar getimmerd huisje, de handblussers bewezen hun diensten. In 1986 werd het traditionele spuitfeest op het Waagplein voor de laatste keer 91

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 15