Spuitfeesten op het Waagplein Linksboven: In 1870 vervaardigde de kunstenaar B. G. ten Berge dit schilderij van het vogelschieten op het Doelenveld. Op zaterdagmiddag kwamen de leden van de handboogschutterij Sint Sebastiaan bij elkaar om 'naar de Vogel' te schieten. Het stoffen beest was bevestigd aan de top van de houten paal. Rechtsboven: Omstreeks de eeuwwisseling poseert hier een groep boogschutters in vol ornaat voor de fotograaf. Op de foto herkennen wij alleen midden voor Antonius Matthias de Lange. Voor hem ligt op de grond de stoffen vogel, de papegaai, die men met schieten moest proberen te raken. Midden: Op dit schilderij van C.J. van der Heek uit 1613 vermaakt de top van de Alkmaarse schutterij zich tijdens een uitstapje naar Bergen. Ook de naamdag van hun beschermheilige, Sint Sebastiaansdag (20 januari), werd gevierd met een souper met bal. Toen koning Willem II in 1842 een bezoek aan Alkmaar bracht, werd een belangrijk deel van de erewacht gevormd door leden van de schutterij. Toen het bestuur ter audiëntie voor de koning verscheen, verlangde deze dat het hele corps aan hem werd voorgesteld en aanvaardde hij welwillend het aangeboden beschermheerschap. Een hele eer voor de Alkmaarse schutters! Een hoogtepunt in het bestaan van de schutterij vormde het bezoek in 1851 van de prins van Oranje, Willem de op 39-jarige leeftijd gestorven zoon van koning Willem III. Hij nam deel aan schietoefeningen en aanvaardde het erelidmaatschap. Hierna hebben we niet veel meer van de schutters vernomen. Éénmaal, in 1895, moesten ze assisteren bij het bestrijden van een 90 dagen voortdurende brand in de 'Alkmaarsche meelfabriek' aan de Noorderkade. Ze hadden tot taak de nieuwsgierig opdringende menigte op afstand te houden. De stoere mannen stonden met de bajonet op het geweer en vormden wel eens een obstakel voor de hevig in actie zijnde spuitgasten. Na 1900 is het geleidelijk aan stil geworden rond de Alkmaarse schutterij. Brandweerlieden zijn niet alleen bedreven in het blussen van branden, maar ook het feestvieren is hen niet vreemd. In 1879 werd de georganiseerde vrijwillige brandweer opgericht uit de vijf jaar oude turnvereniging Kracht en Vlugheid. De dappere turners kregen blusmateriaal van de gemeente en togen aan de slag. Eerst wat onwennig, maar al snel voelden ze zich de stedelijke Rode Haan bestrijders bij uitstek. Later ontstond er een tweede korps, genaamd Burgerplicht. In 1904 werd het 25-jarig Onder: Een 18de-eeuwse gravure van de verdwenen Oude Doelen, ontmoetings- en oefenplaats van de oude schutterij. Het gebouw lag naast de Nieuwe Doelen, het tegenwoordige Stedelijk Museum.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 14