Schieten naar de vogel Linksboven: Een beeld van de eeuwviering van Nederlands onafhankelijkheid in 1913. De foto werd genomen aan de Kennemerstraatweg. Rechtsboven: Versierde fietsen en plechtig kijkende Alkmaarders bij de onafhankelijkheidsfeesten in 1913, eveneens aan de Kennemerstraatweg. Midden: ln 1898 werd de 18-jarige Wilhelmina als vorstin ingehuldigd. Natuurlijk ging dat gepaard met grote feesten. In de Mient dreven vlotten waarop kunstige bloemstukken waren gemaakt. Ook de Stenenbrug was met bloemen versierd. Toen de Alkmaarse fotograaf C. van derAa dit uitzonderlijk tafereel wilde vastleggen, kwamen veel nieuwsgierigen kijken. Een fotograaf met zijn grote kiekkast zag je namelijk ook niet zo vaak. Volgens de berichten uit de Alkmaarsche Courant viel er tijdens de feesten geen wanklank te beluisteren. De straten waren gevuld met vrolijke en feestende mensen. Het hoogtepunt was toch wel een grootscheepse optocht door de stad. Het thema van de optocht was de roemruchte geschiedenis van ons land. De feesten werden afgesloten met een grootscheeps vuurwerk. Talrijk waren de buurten en straten, waar de bewoners zelf voor de versieringen hadden gezorgd, ln het Achterom stonden twee erepoorten, die waren voorzien van het volgende versje: 'Hierin 'tAchterom Daar zijn wij lang niet dom Wij zingen daar vereend van zin Ter eere van de Koningin'. kruiden. Opperkok Aleit Pietersdochter had voor het koken en braden liefst vijftig manden turf en wat hout nodig. Aleit had de hulp van enige knechten en meiden.Tien tappers stonden paraat voor het serveren van de dranken. Dat het feest was op de eerste verdieping van het stadhuis kon men tot op grote afstand horen, want een muziekgezelschap speelde er flink op los. Duizenden guldens kostte dit slempmaal, waaraan rond 130 personen deelnamen. Er werden drie etmalen voor uitgetrokken. Om het aanzien van het Sint Jorisgilde niet al teveel in de waagschaal te stellen, was bepaald dat wie zichtbaar blijk gaf van te overvloedig gebruik van spijs of drank, aan de provoost twaalf stuivers moest betalen. In de loop van de zeventiende en achttiende eeuw raakten de schutterijen langzamerhand in verval. In 1806 werd de Oude Doelen niet meer voor de gewapende burgerwacht gebruikt, zodat alleen de Nieuwe Doelen als zetel van de schutterij overbleef. De beschermende taak van de schutterij werd steeds meer vervangen door een recreatieve. In 1824 werd er in de Nieuwe Doelen een nieuwe handboogschutterij opgericht. Ze nam de naam over van het reeds ter ziele gegane Sint Sebastiaansgilde. Op zaterdagmiddag kwam men bij elkaar om 'naar de vogel' te schieten. Hiervoor was op het Doelenveld een hoge mast opgericht, geschilderd in de kleuren van de schutterij, oranje, wit en groen. Op de top was een stoffen vogel bevestigd die men moest proberen te raken. Na afloop van de schietoefeningen bracht men de zaterdagavond in gezellig samenzijn door. In de zomer hield men echte schietwedstrijden. De winnaar van dit prijsschieten werd uitgeroepen tot schutterskoning en hij was de held van de dag. Deze schuttersfeesten duurden vaak tot diep in de nacht. 89

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 13