De prinsgemaal liep ernaast Het bezoek van koningin Wilhelmina en prins Hendrik aan Alkmaar op 8 oktober 1923 is voor een belangrijk deel op film vastgelegd. Polygoon was er de hele dag bij en schoot kilometers film vol. Opmerkelijk is de wat laconieke houding van prins Hendrik, die altijd net iets te laat was. Wilhelmina nam het voortouw. Op het sportpark was een lange loper uitgelegd, maar Hendrik maakte er geen gebruik van. Wel de voorzitter van het ontvangstcomité Ben Kuiper. Toen de journaalbeelden van Polygoon een week later in de Alkmaarse bioscoop Novum werden gedraaid, zat Kuiper vooraan en verhaalde over zijn triomf. gevestigd. Achter deze gebouwen, naast elkaar gelegen aan de Doelenstraat, waren ruime velden, de Dodenvelden, waar het schieten werd geoefend. De gilden hadden tevens in de Grote Kerk eigen altaren. Van het Sint Jorisgilde is bekend dat de leden behalve goede schutters ook goede eters waren. Het mocht bij hun gezamenlijke gildemaaltijden aan niets ontbreken. Bij gelegenheid van zo'n diner in augustus 1563 liet de provoost, de commandant van de schutterij, zijn livrei een extra opknapbeurt geven, de provooststok herstellen en opschilderen en de gaatjes in het gildevaandel stoppen.Tevens schafte hij een paar nieuwe handschoenen aan en enkele nieuwe tinnen kannen. Alvorens de maaltijd begon, was al een stevig bedrag uitgegeven aan de godsdienstoefening die het gilde bij zijn altaar in de Grote Kerk hield. De betalingen golden de pastoor, de koster, het misbrood en de wijn, de rector, de 88 organist, de zangmeester, de orgeltrapper en de 'beierman', alsmede vier pond waskaarsen. De Rijnwijn voor de schuttersmaaltijd werd uit Dordrecht opgehaald. Dat betekende reisgeld, sleepgeld, een bijdrage voor de kuiper, vrachtkosten en een vergoeding voor het opslaan van de wijn in de kelder. Er werden een vette os en zeven schapen aangekocht, nog een flinke hoeveelheid 'los' schapevlees, een koepens, een schapepens, verder meer dan tweehonderd konijnen en enkele vissoorten, zoals 'labberdaan' (gezouten kabeljauw), pekelharing, meervis en paling. In het brood werden twee zakken tarwe verwerkt, waarnaast nog 32 roggebroodjes en vier zakken wittebrood op tafel kwamenMen liet zeven Texelse groene kazen aanrukken en tien witte en zes gele schapekazen. Alsmede diverse ingrediënten, waaronder negentien pond rozijnen, zeven pond pruimen, gort, zout, mosterd, azijn, kervel, peterseliewortel, groenkruid, uien, suiker, nagelen, kaneel, peper, saffraan en nog enkele Linksboven: Op 8 oktober 1923 bezochten koningin Wilhelmina en haar echtgenoot prins Hendrik onze stad. Het was immers 350jaar geleden dat Alkmaar de Spanjaarden trotseerde. Op deze foto zien we het koninklijk paar in een speciale loge in het Victoriepark. Typerend is het, dat burgemeester Wendelaargezeten op een eenvoudige stoel, in de koninklijke schaduw de feestelijkheden meemaakte. Midden: Koningin Wilhelmina en prins Hendrik brachten eveneens een bezoek aan de Grote Kerk bij de herdenking van het 350-jarig ontzet in 1923. De koningin, op de rug gezien, neemt bloemen van een meisje in ontvangst. De padvinders die staan opgesteld bij de pilaar zijn er vast ter ere van prins Hendrik, die immers beschermheer van de Nederlandse padvinders was. 1923 was ook om andere reden een gedenkwaardig jaar: in dat jaar steeg het aantal leden van de ontzetvereniging naar duizend. Dit werd veroorzaakt omdat nu ook de katholieken zich niet langer meer van het ontzetfeest afzijdig hielden. In de vorige eeuw had de ontzetviering een sterk anti-katholiek karakter. Dat veranderde in onze eeuw toen in het begin de viering meer en meer werd gebruikt om anti-socialistische gevoelens te uiten. Mede hierdoor werd de belemmering voor katholieken om deel te nemen weggenomen.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 12