Linksboven: In 1923 werd het feit herdacht, dat Alkmaar 350 jaar geleden de Spanjaarden zo dapper weerstond. Om dit heuglijke feit te vieren, bracht H. M. Koningin Wilhelmina een bezoek aan onze stad. De nonnen van het Sint Elizabethsziekenhuis boden haar bij die gelegenheid bloemen aan. Rechtsboven: Tijdens het koninklijk bezoek in 1920 aan Alkmaar wachtten vertegenwoordigers van rooms-katholieke organisaties onze vorstin op in de Langestraat. Het grote vaandel geeft de Heilige Christoforus weer die volgens de legende het Christuskind over een rivier droeg. Hij werd aangeroepen bij pest, hagel en doodsgevaar en was de schutspatroon van de reizigers. Midden: Een overvolle Grote Kerk tijdens de herdenkingsdienst van Alkmaars Ontzet in 1923. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik woonden deze dienst bij, vergezeld door burgemeester Wendelaar en vele Alkmaarse ingezetenen. leden gevoelig bleken voor de moderne gedachten, lukte het hen niet een moderne predikant beroepen te krijgen. Niettemin verliet in 1887 een aantal lidmaten onder invloed van de Doleantiebeweging van dr. Abraham Kuyper de kerk. Zij kerkten voortaan als de Nederduits Gereformeerde Kerk in het gebouw Rehoboth aan de Koningsweg. In 1893 verenigden zij zich met de afgescheidenen tot de Gereformeerde Kerk van Alkmaar. In 1913 wisten de modernen, ook wel vrijzinnigen genaamd, na een jarenlange, felle strijd in de kerkeraad van de hervormde kerk een meerderheid te krijgen.Toch zou het nog tot 1921 duren voordat de eerste vrijzinnige predikant, ds. H. Baar, zijn intrede deed. Voortaan bestreden beide richtingen elkaar binnen de kerk. Een strijd die met name bij kerkelijke verkiezingen een grimmig karakter had. Pas na deTweede Wereldoorlog werden de tegenstellingen binnen de gemeente wat verzacht. De doopsgezinde gemeente behield haar vrijzinnig beweging die onder invloed van de moderne wetenschap kritisch stond tegenover het traditionele geloof. Vooral de opvatting dat de bijbel een rechtstreeks door God gegeven woord bevatte, kwam onder zware kritiek te staan. Ook in Alkmaar kwamen predikanten die bij hun studie aan de universiteit beïnvloed waren door deze beweging. Het waren hier met name de kleine kerken, vooral de doopsgezinde en de remonstrantse gemeente, waar deze invloed merkbaar werd. Bij de doopsgezinden diende ds. P. de Bruyn in 1862 zijn ontslag in. Als reden hiervoor gaf hij op gemerkt te hebben dat zijn gemeente in merendeel zich niet kon verenigen met zijn gevoelens ten opzichte van de nieuwe bijbelbeschouwing. Zijn opvolger ds. H. de Boer ging echter in dezelfde geest verder en maakte langzamerhand de gemeente ontvankelijk voor de moderne richting. Hoewel er binnen de hervormde gemeente ook vele

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 20