Ds. Wust mishandeld Felle strijd met vrijzinnigen Linksboven: Hel interieur van de Grote Kerk met preekstoel en herenbank. Rechtsboven: De beroemde Alkmaarse fotograaf C. van der Aa maakte in de vorige eeuw deze foto van het interieur van de Grote Kerk. Hij wist de serene rust die zo'n kerkgebouw uitstraalt, goed te treffen. Op de achtergrond het orgel, waarvan de laatste restauratie in 1987 gereed kwam. Midden: De consistoriekamer van de Grote Kerk in 1864. Hier vergaderden de dominees met de ouderlingen en diakenen. Bovendien was dit de ruimte waar de voorganger van de gemeente zijn toga aandeed, alvorens hij de kerk betrad. Dit schilderij werd gemaakt door de Alkmaarse kunstenaar B. G. ten Berge. algemeen bekend onder de naam 'Rabbi'. Hij viel op door zijn korte gestalte, grijze ringbaard, dwarsgeplaatste steek en zware wandelstok. Vaak werd hij door de predikanten geraadpleegd wegens zijn grondige kennis van de oosterse talen en oude geschiedenis. Hyman Levi Elte overleed in 1843. Zijn gemeente had sedert 1808 een synagoge aan de Hofstraat. Hoewel maar klein in aantal was er in Alkmaar ook een Afgescheiden Gemeente. De leden behoorden tot diegenen die geen vrede konden hebben met het feit dat de Nederlands Hervormde Kerk naar hun gevoel de belijdenis der vaderen had losgelaten. Onder leiding van ds. De Cock uit Ulrum was er in 1834 een afscheidingsbeweging uit deze kerk op gang gekomen. De Alkmaarse afgescheidenen kerkten aanvankelijk in Broek op Langedijk, maar in 1849 stichtten ze hier een gemeente. Deze Christelijk Afgescheiden Gemeente had een kerkgebouw aan de Oudegracht. De afgescheidenen hadden het in die tijd niet gemakkelijk. Eén van hun voorgangers, ds. Wust uit Den Helder, werd op bezoek bij enkele gemeenteleden in West-Graftdijk ernstig mishandeld door een aantal dorpelingen. Zij sloegen hem de ogen dicht, sleurden hem het dorp uit en trapten hem zolang tot hij er half bewusteloos bij neerviel. Met de grootste moeite sleepte hij zich naar Alkmaar. Diep in de nacht kwam hij daar bij een geloofsgenote, zuster Bazie, die hem liefderijk verzorgde en weer wat opkalefaterde. In de tweede helft van de negentiende eeuw kwam het kerkelijk leven in veel protestantse kerken onder invloed van het modernisme. Dit was een 71 WÊÊM

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 19