Alle kerken gelijk Linksboven: De voorgevel van de Sint Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord omstreeks 1895. Het gebouw werd ontworpen door de toen nog onbekende Limburgse architect P.J. H. Cuypers. Enige tijd later was hij een bekend ontwerper geworden van kerken en andere gebouwen in neogotische stijl. Deze stijl was vlak voor 1900 uitzonderlijk populair en Cuypers heeft tientallen bouwwerken op zijn naam staan. Zo is het Rijksmuseum in Amsterdam van zijn hand. In Alkmaar was hij ook nog de architect van de nog niet lang geleden afgebroken Dominicuskerk aan de Laat. De Sint Laurentiuskerk werd in 1861 in gebruik genomen. Het gebouw rechtsvoor is in 1929 afgebroken. Rechtsboven: Op deze foto van omstreeks 1900 houdt de befaamde predikant A.J.P. Oortdie leefde van 1821 tot 1907, een zuigeling ten doop. Het was een speciale gebeurtenis omdat het zijn achter-kleinkind betrof. De vader en de grootvader van de dopeling completeren hier de vier generaties. Ds. Oort drukte een belangrijk stempel op het gemeenteleven. In geloofszaken was hij een gematigd man, die sterk betrokken was bij zaken als armenzorg en volksopvoeding. Hij was woonachtig in Huize Oort, het pand aan de Oudegracht 247, waar nu het gemeentearchief is gehuisvest. Midden: Kerkgangers verlaten op een zondag in 1913 na de dienst de Grote Kerk. Nog meer dan nu gold toen dat men zich voor de kerkgang passend kleedde. ds. Olivier Porjeere, een vurig patriot, die zijn vaderlandse gevoelens in talrijke gedichten weergaf. Ook de lutherse predikanten en de roomse geestelijken staken hun patriottische gevoelens niet onder stoelen of banken. Toen in 1787 bij de komst van de Pruisen er een Oranjegezind stadsbestuur kwam. nam Porjeere zijn ontslag. In 1798 werd hij opnieuw in Alkmaar beroepen en vergastte hij de Alkmaarders tot op zeer hoge leeftijd op zijn dichterlijke ontboezemingen. Het door hem opgerichte zanggezelschap onder de zinspreuk "Jezus roem en eer te geven is het doel waarnaar wij streven' gaf bij zijn vijftigjarig predikantsjubileum in 181(1 ter zijner ere een concert. In 1795 vond na de intocht van de Fransen in Nederland de Bataafse revolutie plaats. De grondwet, die toen werd uitgevaardigd, maakte een eind aan de bevoorrechte positie van de Hervormde Kerk. Kerk en staat werden gescheiden en alle erkende godsdienstige richtingen kregen gelijke rechten. Na de Franse Tijd konden de hervormden officieel niet meer de boventoon voeren, maar in de praktijk wilden ze dat nog wel eens proberen. Een conservatieve, protestants-christelijke groep, met burgemeester MacLaine Pont als één van de markantste vertegenwoordigers, beriep zich nogal eens op oude rechten. Zo ontbrandde er een strijd bij de heroprichting van het Burgerweeshuis omstreeks 1850 over de vraag of het weeshuis bestemd was voor alle gezindten of alleen voor hervormden. De laatsten konden het pleit niet winnen omdat het verzet van rooms- katholieke en liberale zijde te groot was. Over het algemeen waren de rooms-katholieke aanzienlijke burgers liberaal ingesteld en zij wisten met liberale steun hun positie in de stedelijke samenleving te

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 17