Linksboven: Het interieur van de lutherse kerk. De prachtige eikehouten preekstoel was een geschenk van het gemeentelid Daniël Rademaker, wiens wapen daarin werd aangebracht. Daarnaast is het portiek van de zijingang, dat dateert uit 1695, te zien. Dit portiek was een geschenk van Pieter Haerboe. Rechtsboven: Portret van de lutherse predikant H. van Bom, die leefde van 1630 tot 1701. Hij was één van de vooraanstaande lutherse predikanten in ons tand. Na zijn overlijden werd een lijkrede gepubliceerd onder de titel: 'Heylbron ofte Levenswelle en ligt'. Midden: De lutherse kerk aan de Baangracht, gefotografeerd omstreeks 1870. De kerk werd gebouwd in 1692. Het stadsbestuur gaf toestemming voor de bouw mits het pand niet als kerk herkenbaar zou zijn. Met andere woorden, er mocht geen kerktoren worden gebouwd. De typische kerkramen zijn van later datum. Bijzonder waardevol is het in 1754 gebouwd orgel, waarvan echter de maker onbekend is. In 1976 onderging de voormalige schuilkerk een grondige restauratie. de tijd van vóór de Hervorming die hier gebleven waren, verrichtten deze diensten. Zo stierf in het gasthuis in 1623 hoogbejaard Ewout Fransz. Hooglant. 'Hij was een vermaard priester, ootmoedig en deugdig, zijnde van een oude stam'. Een andere hier woonachtige priester was Cornelis Hendriksz., een geboren Alkmaarder, eertijds pastoor te Kuinre, maar in deze woelige tijd teruggekeerd naar zijn vaderstad. Daar bleef hij actief. In 1596 werd hij veroordeeld de stad te verlaten, maar door bemiddeling van invloedrijke vrienden mocht hij blijven. De aanvankelijke onderdrukking maakte allengs plaats voor meer tolerantie. Wel waren er zo nu en dan plagerijen en verscherping van de maatregelen, maar dat werd steeds minder. Zo was er in de stad in de zeventiende eeuw een levendig rooms-katholiek geestelijk leven. Er kwamen verschillende schuilkerken, bestaande uit kerkzaaltjes die waren gemaakt door huiskamers samen te voegen of door de zolder te verbouwen. De eerste rooms-katholieke schuilkerk was in de Langestraat, in het huis genaamd 'Het Blauwe Paard in Ransdorp'. Dit was de latere Matthiasstatie, die in de achttiende eeuw werd verplaatst naar de Sint Jacobsstraat. Een andere kerk kwam op een zolder van een huis aan de Diggelaarsteeg, de Sint Laurentiusstatie. De jezuïeten hadden een kerk aan de Schapensteeg, de franciscanen aan de Schoutenstraat, terwijl er ook een statie van de dominicanen kwam. De laatste werd gesticht door een oud-Alkmaarder, pater Hermanni. Hij opende in 1630, daarbij geholpen door invloedrijke vrienden en zijn welgestelde familie, een schuilkerkje aan de Nieuwesloot, op de plaats waar nu het Huis van Achten staat. Uiteindelijk belandde hij op de Baangracht. In 1757 werd dit huis wegens bouwvalligheid afgebroken en door een grotere kerk vervangen, de zogenaamde Banekerk. 67

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 15