Ziekenhuismaniakken Links- en rechtsboven: Van het rooms-katholieke Sint Elizabetliziekenhuis zijn een paar prachtige foto's uit de jaren dertig van onze eeuw bewaard gebleven. Op de linkerfoto zien we de kinderzaal. Gezien de levendigheid die zij uitstralen, lijken de dreumesen al aardig op te knappen! Dat lijkt minder het geval te zijn met het kind rechts achteraan, dat met een gebroken been ligt. De andere foto geeft het dagverblijf voor de kinderen weer. De kinderen maken een gedisciplineerde indruk en het lijkt erop, dat de zuster die toezicht hield de wind er flink onder had! Links: In 1930 werd in het gebouw van de voormalige Cadettenschool aan de Wilhelminalaan het Centraal Ziekenhuis ingericht. Op deze ansichtkaart stond zelfs nadrukkelijk 'neutraal ziekenhuis'. Daarmee werd aangegeven, dat het open stond voor alle mensen, ongeacht hun godsdienstige overtuiging. Dat was in tegenstelling tot het Sint Elizabethziekenhuis, dat vooral bedoeld was voor rooms-katholieken. De term 'centraal' slaat op de centrumfunctie die dit ziekenhuis in de regio vervulde. dateerde uit de veertiende eeuw. Oorspronkelijk lag het achter het stadhuis in de Breedstraat. Na diverse omzwervingen kwam het in 1591 naast het vrouwengasthuis in de Gasthuisstraat terecht. Fusies zijn niet alleen van onze tijd. In 1785 werden het Mannen- en Vrouwengasthuis met elkaar verenigd. De nadruk verschoof aan het einde van de negentiende eeuw meer en meer van armeninstelling naar de functie van ziekenhuis, waarin ook genezing een grotere rol ging spelen. In het begin van onze eeuw kreeg het gasthuis dan ook de naam Stadsziekenhuis. Inmiddels was de behuizing nijpend geworden. Er was een apotheek toegevoegd, terwijl de behoefte aan meer bedden en ruimten voor gespecialiseerde onderzoeken en 36 instrumenten toenam. Bovendien was het eeuwenoude pand bouwvallig geworden. Nu was er in Alkmaar een opleidingsinstituut voor jonge officieren gevestigd, de Cadettenschool. Deze stond aan de Wilhelminalaan. Aan het begin van de jaren twintig werd de school opgeheven en verdwenen de cadetten met slaande trom. De Alkmaarse jongens waren daar overigens nfet rouwig om, want de jonge officieren kaapten in hun prachtige uniformen de mooiste meisjes weg. Het gemeentebestuur had een andere reden om vreugdevol te zijn: de leeggekomen school was een ideaal gebouw voor het ziekenhuis. Kort na de verhuizing in 1930 kreeg het ziekenhuis de naam die het nog steeds heeft: Centraal Ziekenhuis. In deze naam werd de belangrijke rol die het in de wijde omtrek vervulde, tot uitdrukking gebracht. Aan het einde van de vorige eeuw kregen de rooms-katholieken behoefte aan een eigen ziekenhuis. Vooral de bekende priester C. Bottemanne, die bisschop van Haarlem was

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 8