kort discours '-^Vn her |V 'c Welk vertoond het regte gebruyk, ca dc groote kragten van 't fdve in Ge- Op het Le1>eu,de Stekte en de Dood: I endienfte van die gene, die luft hebben ,ora Langer, Gefondtr ,tnWu[er te leven. Cornelis Bontekoe Linksboven: De Alkmaarse dokter Cornelis Bontekoe was er heilig van overtuigd dat thee uitstekend was voor de gezondheid. Zelf was hij in staat 200 kopjes op een dag te drinken. Hij kreeg dan ook de bijnaam 'de theedokter'. Op deze prent zien we een van zijn befaamde theepartys. Rechtsboven: Bontekoe schreef ook een befaamd boek over de thee: 'Tractaat van het excellenste kruyd THEE'. Hier zien wede titelpagina van dit werk. Midden rechts: Portret van Cornelis Bontekoedie leefde van 1640 tot 1685. Bontekoe bracht het tot lijfarts van de keurvorst van Brandenburg. Aan zijn glansrijke carrière kwam door een val van de trap een voortijdig einde. UYD X fondheytca Siektcn Benevens Een mitsgaders op de Mcdtcijne van defe tijd Midden links: De grootste onder de Alkmaarse medici was ongetwijfeld Pieter van Foreest. Hij leefde van 1522 tot 1597. Hij deinsde er zelfs niet voor terug, toen in Delft een zware pestepidemie uitbrak, daar naar toe te reizen en de zieken met gevaar voor eigen leven bij te staan. Grote diensten bewees hij ook als lijfarts aan Willem van Oranje. Niet voor niets kreeg hij de bijnaam de 'Hollandse Hippocrates' Onder op de linkerpagina: Een kleurige gaper, die in het algemeen ook wel 'de Turk' werd genoemd. gezoogd door een aan syfilis lijdende min. Behalve als een bekwaam medicus stond hij bekend als een humaan mens die arm en rijk hielp. Het kon niet anders of Van Foreest trok de aandacht van anderen in ons land. In 1558 heerste er in Delft een zware pestepidemie. Toen het Delftse stadsbestuur hem vroeg over te komen, deinsde Pieter daar niet voor terug en vestigde zich in deze plaats als stadsgeneesheer. Wat hij bij aankomst zag, valt nauwelijks te beschrijven; de stad leek één grote begrafenisstoet. Op het kerkhof lagen de doden zo hoog opgestapeld als de muren rondom de kerk. Van Foreest toog onmiddellijk aan het werk. Met ware doodsverachting behandelde hij vele pestlijders en naar het schijnt niet altijd zonder succes. Pieter van Foreest werd een beroemd man en hem viel in 1574 de eer te beurt lijfarts te worden van Willem van Oranje. In dat jaar werd de prins geveld door slopende koortsen, die een einde aan zijn leven dreigden te maken. Onze stadgenoot wist hem echter te genezen. De laatste dienst die Van Foreest aan de Vader des Vaderlands bewees, was de balseming van diens lijk na de moord door Balthasar Gerards. Na het overlijden van zijn vrouw keerde Van Foreest terug naar onze stad. Daar overleed hij in 1597. Op zijn grafsteen in de Grote Kerk werden de volgende woorden gebeiteld: 'Indien er ooit een Nederlandse Hippocrates is geweest, dan was hij het'. De tweede grote Alkmaarder op medisch gebied was Cornelis Bontekoe. Hij werd geboren in 1640 in een huis aan hetVerdronkenoord op de hoek van de Bontekoesteeg. Bontekoe kwam aan zijn merkwaardige naam door het uithangbord aan het huis van zijn vader, waarop een bonte koe was geschilderd. Op jonge leeftijd verloor Cornelis zijn moeder en wie weet deed deze droeve ervaring zijn 43 Salv,« mra Ci

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 15