v ifr ïft rrt Links: Eén van de aardigste plekjes in Alkmaar is nog steeds te vinden bij de Baangracht. Deze tekening uit 1775 geeft een beeld van deze gracht vanaf de Baansluis. Rechts staat de Lutherse kerk, in het midden de Baanbrug en links de Banenkerk, toentertijd een rooms-katholieke schuilkerk. Op de achtergrond is de Oudegracht en de Waagtoren te zien. 18 Staten van Holland dat Alkmaar zeven pond per jaar zou betalen, welke pacht de stad met een som ineens mocht afkopen. Alkmaar liet zich dit buitenkansje uiteraard niet ontgaan en werd dus eigenaar van het waagrecht. Twee jaar later werd het waaggebouw sterk vergroot doordat men een gedeelte van het Heilige Geest Gasthuis erbij trok. Dit was echt wel nodig, want er braken drukke tijden aan. De geuzen hadden de Schelde afgesloten, waardoor de handel van Antwerpen werd lamgelegd. In oostelijk Nederland waren de Spanjaarden oppermachtig, met als plezierige bijkomstigheid dat men van de concurrentie van de IJsselsteden weinig last had. Wijdse perspectieven dus voor de Noordhollandse boter en kaas, maar ook voor het vlees dat in grote hoeveelheden werd ingezouten, voor vet, traan, kaarsen, leer, touwwerk, zout en kalk. Er werd in de Alkmaarse waag dus heel wat meer gewogen dan alleen kaas. Hele kudden koeien, schapen en varkens passeerden de 'bilansen' of weegschalen. De militaire aanvoerders hadden al gauw in de gaten dat de burgers van de Hollandse steden weliswaar de vrijheid op hoge prijs stelden en eventueel best enige belasting wilden betalen om het leger de worstelstrijd der natie te laten strijden, maar ongaarne bereid waren hun handel te laten belemmeren. Vandaar de herhaalde klachten dat er met de vijand werd gehandeld. De vertegenwoordigers van de steden, die zitting hadden in de Staten van Holland, voelden echter niets voor handelsverboden en scherpe controle. Toen er desondanks een uitvoerverbod voor boter en kaas dreigde, besloot Alkmaar dat er dan ook geen belasting betaald zou worden. Zo'n vaart liep het echter niet. Het instellen van een commissie van onderzoek was ook toen de geëigende methode om een zaak op de lange baan te schuiven. Boven: Deze prent geeft de Paardenmarkt weer in 1795, met links het Weeshuis en op de achtergrond de Grote Kerk. J.A. Crescent maakte deze afbeelding van dit rustiek stukje Alkmaar. Heel anders was de aanblik als daar paardenmarkten werden gehouden! De paaltjes verhuisden in 1795 naar de Harddraverslaan.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1987 | | pagina 18