Nieuwe aanwinsten Diverse mensen zijn weer zo aardig geweest om onze vereniging iets van vroeger te schenken. Namens ons allen hartelijk dankt voor uw gulle gift! Schitterende ruituigstoof Een ruituigstoof is van ijzer of koper en was bedoeld voor vrouwelijke inzittenden van rijtuigen en sleden. Het geschonken exemplaar is van koper, en heeft een houten kap. Dit soort stoven werd veel gebruikt in de 19e eeuw tot in het begin van de 20e eeuw. De stoof is gemonteerd op een brede koperen onderplaat om omvallen te voorkomen. Kerkelijke relikwieën in verzegeld doosje Een relikwie is een overblijfsel van het lichaam van een heilige, of een voorwerp dat met een heilige in aanraking is geweest, waaraan wonderdadige kracht wordt toe gekend. In het ene doosje zit een stuk van een mantel en in het an dere een stukje bot. Uraniumglas Uraniumglas (bij ons beter bekend als Annagroen-glas) is glas waaraan 2% uranium is toegevoegd, waardoor het een groene of gele kleur krijgt. Het is licht radioactief, maar niet schadelijk voor de gezondheid. Uraniumglas werd tussen 1870 en 1940 op grote schaal gepro duceerd voor kunstvoorwerpen, lampen, schalen, flessen, huis houdelijke voorwerpen en sieraden. De productie van uraniumglas bereikte een hoogtepunt tussen 1910 en 1930. Daarna was uranium voor de glasindustrie moei lijk verkrijgbaar omdat die in de jaren 40 eveneens gebruikt werd voor de ontwikkeling van kernwapens en voor gebruik in kerncentrales. Tegenwoordig wordt er nog op kleine schaal uraniumglas geproduceerd in Amerika en in Tsjechië. Zicht op Haringcarspel Kapstel van uraniumglas december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 26