worden op boete van 42 Kennemer schellingen en ook weer te verdelen onder eerder genoemden. 5 - de St. Cathrijnsmarkt die op de dag na St. Cathrijn (26 november) gehouden werd de bepalingen waren dezelfde als de andere markten. Vielen 12 en 27 november op een zondag dan verschoven de markten naar de maandag daaraan opvolgende. 6 - de 3 gewone veemarkten op de 2e, 3e en 4e maandag in oktober. Bij een markt hoort ook een waag, die was er dan ook sinds Filips II aan Schoorl het waagrecht gaf. Het gebouwtje stond op het pleintje achter de dorpspomp naast het kerkje waar nu nog het oude gemeentehuisje staat uit 1601. In de 19e eeuw (1800) is er van de vele markten niet veel meer over. In 1856 is er een besluit dat bepaalt; er zal een voorjaars koemarkt gehouden worden op de 2e woensdag in april. Een voorjaars paardenmarkt op de 1e kermisdag (rond 10 juni), een najaars koemarkt op de laatste woensdag in oktober, een najaars paardenmarkt op de 1e maandag na 22 november. In 1865 werd de jaarmarkt wegens de heersende cholera niet gehouden. In 1902 een paardenmarkt met een subsidie van 25.- dit wijst erop dat de markten in onbruik geraakt waren. In 1905 een koemarkt op 25 oktober met een subsidie 25.-. In 1906 een paardenmarkt op 11 juni. In 1907 is de subsidie gezakt naar 10.- In 1910 een koemarkt met een subsidie van 30.- In 1916 een najaars paardenmarkt, een comité uit de burgerij ontvangt een subsidie van 65.- In 1920 een najaars koemarkt de 1e woensdag na 16 oktober volgens de regeling van 1856. In 1922 een voorjaars paardenmarkt op 13 juni. In 1927 een voorjaars paardenmarkt op de 2e maandag in augustus. Uitleg van het onderstaande besluit waarbij de bestuurders van Schoorl zeggen dat de boeren geen beesten thuis mochten verkopen dan alleen te Schoorl. Er stond ook een behoorlijke boete hierop. Maar enkele bestuurders van Warmenhuizen gaan naar Schoorl om het te bepraten. Schoorl gaf toe dat er een vergissing gemaakt was daar Bergen hier ook geen boete voor kreeg. Het resultaat is dat de boete wordt kwijtgescholden. Resoluties (besluiten) en notulen van de vroedschap en municipaliteit (regeerders, regenten of bestuurders geheten) 17 november 1645: Is de vroetschap vergadert geweest ende is voorgestelt van Pouwels Ryckwertsz. alsoo hy koeyen hadden vercocht aen suyder coopluyden op syn eygen stal, met conditie dat hy de koeyen tot Schoorl souden leveren daechs voor het afdryven twelcke hy heeft gedaen, (de beestenmarkt was in het centrum van Schoorl op de huidige Paardenmarkt). Ende soo hy met de koeyen tot Schoorl quam volgens de conditie met de coopluyden gemaeckt is van de schoudt aldaer van boeten, beslagen en oock mede gestelt sustinerende (staande houden) dat men geen koeyen tot Warmenhuysen noch andere omliggende dorpen van Schoorl geen beesten en mochten vercopen, maer dan sy alle aldaer ter marckt moste gebracht werden soo op St.Maertens marckt (11 november) als Catrynen marckt (26 november). Waerop Pouwels vlotveerdichrecht (dus gelijk recht) heeft versocht twelck is gehouden, ende is by schepenen van Schoorl na elcks syn Dingtalen (rechtspraak) gehoort gecondemneert (gevonnist) elcke koe in boete van 42 Kennemer schellingen (zilveren munt ter waarde van 6 stuivers) maeckt tsaemen 2.12.8. (2 gulden, 12 stuivers en 8 penningen). Op welck vonnisse Pouwels appelandt (beroep) heeft gestelt, ende vandaer gegaen heeft het aende regenten tot Warmenhuysen geclaecht syn wedervaren. Soo syn na voorgaende deliberatie (berading) by de vroetschap daer overgehouden gecommitteert Gerrit Cornelisz. ende Michiel Saskersz. omme na die van Schoorl te gaen twelck de gecommitteerdens hebben gedaen. Ende gecomen op den rechtdach en aen schepenen versocht rechtuer (recht) opte visie uyt haer previlegien (rechten), omme te horen of sy luyden daer toe gerechticht waren omme de omliggende ingesetenen soo te beswaren, twelcke sy van Schoorl ons van Warmenhuysen ten delen hebben geweygert, omme eerst met hare principalen (regeerders) te spreecken twelcke naderhandt by ons is achtervolcht, ende bekende geabuseert (vergist) geweest te syn ten tyde vande rechtpleginge om die oorsaecke, ende beloofden ons die luyden daer over niet meer lastich te vallen. Bron. Oud archiefWarmenhuizen no.7 1623-1658. Zicht op Haringcarspel december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 21