Brieven aan Cornelis Mosch (VI) Cornelis Mosch van Schoorldam en Guurtje Pronk zijn met hun dochtertje in 1904 geëmigreerd naar Amerika. Zijn twee broers Piet en Jan waren er al. Vanaf die tijd volgde er een briefwisseling door Klaas Pronk uit Schoorldam met zijn schoonzoon Cornelis die de plaats West de Pere in de staat Wisconsin uitgezocht had. Klaas Pronk beschrijft aan Cornelis de gebeurtenissen van Warmenhuizen e.o. in de schrijfstijl van rond 1900. Nu swager Jacob Polle waar Jacob Dekker thuis is, zal nu met Mei 1904 a.s. weder aan de boerderij beginnen welke hij eerst had verkocht, dier menschen kunnen zeker niet tegen dat stilleven. Dan deel ik U mede dat Simon Stoop overleden is, nu zal Teeuwis Stoop met de weduwe van Simon en 4 kinderen een tuinderijtje waarnemen op Heilo, de bakkerij dier zij hadden te Opdam is verkocht. Dan ook Cornelis Helder bij ons, heeft (in 1904) zijn herberg "Sluiszicht" te Schoorldam verkocht aan een broer van Hannes (Johannes) de Leeuw, en Helder zal dan wonen in dat nieuwe huisje bij de Stal (tegenover de Moriaan). Dan ons Louwtje Bakker van Schoorl zult gij wel van op hooren, die is getrouwd aan de weduwe van Hein Rozein, de veekoopman die heeft daar bij Heilo zoo een kroegje, en zal nu ook maar meer wat probeeren. Bancres Kazenbrood van Schoorl diens herberg is verbrand, daar is nu geen gelagkamer meer voor in de plaats gezet, maar nu een boerenstolp met kruidenierszaak en een toonbank waar men een borrel koopen kan, de vergunning houdt hij erin. Dan is overleden Antje Kamper de vrouw van Jaap Dekker van Warmenhuizen, ook is overleden de vrouw van Tijs Wildeboer uit de Grebmolen, ook overleden Geertje Bijl de vrouw van Arie Mosch. Dan is ook overleden Willem Lichthart, de boer van Warmenhuizen, die man zou zijn koeien melken en werd door koeien die met elkaar aan het stoeien waren zoo weggesmeten, dat hij met zijn hooft op het boord van zijn schuitje kwam terecht, heeft daar door zoo veel bloedverlies gehad is na een 15 dagen overleden, ik (Klaas) was juist bij hem op het land en heb ook zijn koeien nog gemolken. Verder Piet Mul de schoonvader van oom Jan is ook overleden. Ko Berger van Warmenhuizen heeft een boerderij op Opdam gekocht voor ongeveer f 50.000 gulden, en gaat met Mei daar ter woon. Nu heeft hij zijn plaats of boerderij van Warmenhuizen laten veilen door een notaris doch heeft alles niet verkocht, alhoewel dat het lant genoeg voor gelder, het huis heeft Huiberts de turfventer gekocht voor f 2.400 gulden, en dat weidje in de Oudewal tegenover dat van Joclaas heeft hij gekocht dien Jullaas het spullutje gekocht ook voor f 1.000 gulden het gars middel soort land. Dan deelen wij U mede dat Jacob Eecen getrouwd is aan Elizabeth Eecen en woont in het huis van Aafje Buur, dus woont (hij) naast zijn vader Pieter, dus wanneer gij hun schrijft kunt gij te gelijk hun nog filiciteeren. Ook Bregje vroeg mij of ik Uw wilde vragen dat gij haar nog eens een schrijven richtte, doch hieraan zou ik maar zal heel veel haast niet mede hebben, want het zou schrijven blijven. Gij kunt wanneer gij ons eens schrijft de groeten aan hun wel over brengen, kosten wat niets geeft vindt U ook niet. Dan nog deelen wij mede dat dezen week Stadegaard de bakker zijn bakkerij verkocht heeft voor f 6.750 gulden, veel geld vind ik, en heeft die verkocht aan zijn knecht Klemens Wenners welke gaat trouwen met de meid die er ook dient, Neeltje Jansdr Ooijevaar dochter van Griet Hes. Overigens deel ik U mede dat wij dezen zomer (1904) vrij geregeld weer hebben gehad, er zijn veel menschen dien klagen over te drooge zomer, maar dit is onnodig, er blijft natuurlijk altijd iets te wensen over, de boeren hebben het dit jaar het zoo best als in jaren niet hebben geleken. Bijvoorbeeld het land "het Groetje" welke gij gebruikte toen gij hier waard, welke nu vader Mosch heeft, schat ik dat hij nu van haald ongeveer f 40 gulden per snees witte en roode kool door elkaar, ik weet dat hij voor witte kool gehad heeft f 14.50 tot f 18.25 gulden per honderd kilo. Bron: De geschreven verhalen zijn gaan naar Piet (snor) de zoon van Klaas Pronk en later naar Trien Pronk van Cas Blokker nu bezit van Nico (Kiko) Pronk. Bewerking Sam Schipper. Zicht op Haringcarspel december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 13