Zicht op Haringcarspel Zo werden dan ook de vorderingen elk jaar bijge houden, niet alleen van Pieter, maar ook van de zoon van de koetsier: in '25 Pieter bevorderd van klas 1 naar 2, Wim Keppel van 3 naar 4. In '26 Pieter van 2 naar 3, in '27 van 3 naar 4. Maar in '28 geen melding over Pieter en dan weer wel in '29 van 4 naar 5! Dat Pieter in het schooljaar '27-'28 dus kennelijk even geen zin in school had en niet werd bevorderd, is voor de krant niet vermeldenswaard. Nu moet u niet denken dat Piet Groenhart alleen maar een studiebol was, want hij was ook zeer spor tief. Dat zou hij op allerlei manieren zijn leven lang blijven. Op 14-jarige leeftijd won hij al een 3e prijs met turnen achter twee Manneveldjes, zoals u onder staand kunt lezen. Het volgende jaar stond hij tussen hen in, op de tweede plaats! DIKKSHOHN, Onderlinge wedstrijd van de Jongens- en meisjesaf- doelingen van de gymnasuekvereeniging U. d, I. te Dirk shorn, op Zondag 11 Juli 1000. in het lokaal vdtt den heer Swager. He wedstrijd bestond uit een brugoefenSng, paard- oefening, ringenoetoning en een vrije oefening. Jongens A: le prij» Jh, Mann#veld; 2e prijs K. Mint- nevoid; 3e prijs P. GroenJnart, 3e prijs Dv Wink (ge lijk aantal punten). De gymnastiekvereniging U.d.I. was voor Pieter een boeiende club, omdat hij daar fysieke prestaties kon le veren en dat wilde hij graag. Deze vereniging was zeer actief in het dorp, want nog geen week na genoem de turnwedstrijd was er een grote Openluchtuitvoe ring van de Turnkring Hollands Noorderkwartier in Dirkshorn. Bij de opening daarvan werden toespraken gehouden die je nu niet meer in het programma zou opnemen, laat staan de inhoud ervan op prijs zou stel len. Toch is die inhoud aandoenlijk-welgemeend, voor al ten aanzien van de vrouwen! Of zullen er toen ook al mensen geweest zijn die dit discriminatie vonden? karspel. Spreker stelde de gymnastiek zeer hoog, omdat dezb beoogt te bevorderen een. alzijdige, har monische omwikkeling van bet gansche jichaam, wanneer maar gewaakt wordt, togen overdrijving, to gen gevaarlijke kunstenmakerij. Vooral bij de dames-leden overschrijdt men de grens niet, (laar bet vrouwelijk lichaam nog stren ger eischen aielt, Speciaal lijn bier wel de vrije oefeningen op baar plaats. Met den wensch voor bet welslagen der uitvoering besloet spreker. Het hele dorp vlagde en met vrolijke marsmuziek van 'Onder Ons' voorop trok de optocht door het hele dorp, eindigend op het sportterrein, waar het pro gramma kon beginnen. Maar ook daarbij deden vader en zoon Groenhart weer van zich spreken: Bij de oefeningen aan'bet hoogrek deed. zien een incident voor. doordat een der hoeren xUn afsprong miste. Gelukkig was Dn Groenhart bij de hand en vermocht dadelijk met gunstig gevolg in te grijpen. De au volgende wedstrijden vergden bij de gr cot e hittei blijkbaar nogal veel van de deelnemende damen en heeren. Enkele dames kregen hat met do warmte te kwaad, zoodat ook hierbij des dokters hulp werd ingeroepen. 8 En bij de jongens werd door Piet Groenhart een 5 e prijs gehaald, ditmaal bij het hardlopen; hierbij valt te bedenken, dat het deelnemersveld zich bij wijze van spreken uitstrekte van Den Helder tot Nieuwe Niedorp. Dokter D. Groenhart had zich in de gemeente in tussen een alom gewaardeerde en vrijwel vanzelf sprekende plaats verworven, zoals ook uit het boven staande artikel blijkt. In dienst van de gemeente zijnde werden besluiten over hem altijd in de gemeenteraad besproken. Dat ging zelfs over toestemming om ka mers te laten behangen evenals het aanbouwen van een wachtkamer. Maar ook konden de raadsleden zich uiten over zijn jaarwedde. Dr. Groenhart had na tien jaren werken een verzoek gedaan tot verhoging van zijn jaarwedde van f800 vrij wonen, zoals bij indiensttreding was overeengekomen. De raadsleden konden hierbij uiting geven aan hun mate van waar dering en bedragen van f300 tot f600 als verhoging klonken door de raadszaal; het blijft bij het voorstel van f300. In 1924 krijgt hij ook nog een benoeming als schoolarts met f550 als jaarwedde. Daarbij komt in 1925 nog een benoeming tot verloskundige met een jaarwedde van f1000. Hieraan ging veel discussie vooraf, met het oog op bescherming van reeds func tionerende vroedvrouwen, die bovendien goedkoper waren. Echter, het feit dat de dokter sinds kort een auto heeft en dus veel sneller ter plaatse kan zijn dan met een rijtuig, geeft de finale doorslag. Desondanks moet hij verklaren dat wanneer in de praktijk bleek dat zijn beide functies niet vereenigbaar waren, en ten nadeele van de menschen die hulp noodig hadden, zou zijn, dan zou hij dat het gemeentebestuur meede len en zich als verloskundige terugtrekken. Realisatie van dit besluit vroeg kennelijk nog enige tijd, daar dokter Groenhart, bij de geboorte van mijn oudste zus in 1926, nog met het koetsje kwam, zoals ze zich herinnert (uit de verhalen van haar moeder dan!). Dr. Groenhart voerde modernisering door op vele fronten, zoals zijn voorstel in 1924 om een wijkver pleegster te benoemen. En die zijn er duidelijk ge weest, zoals velen zich nog zullen herinneren. Zie bijv. zuster Lanjouw, altijd op de fiets en met een lange witte hoofdsluier wapperend in de wind! Zo ook zus ter Spoor. In dankbetuigingen na het overlijden van een dierbare werden zij ook vaak genoemd, naast Dr. Groenhart. De dokter was thuis en voor zijn eigen gezin echter een strenge, maar ongetwijfeld wel rechtvaardige man. Zoon Pieter had voor zijn gestrengheid wel begrip en kon er goed en soms ook wel met humor mee omgaan. Als hij 's avonds bijvoorbeeld weer eens te laat thuis kwam, stond zijn vader in het donker om de hoek van de deur en gaf zijn zoon een flinke draai om de oren. 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 10