Krabbendam De Pompsloot Na 1924 heeft het Hoogheemraadschap deze vervangen door de nu nog aanwezige mar kante rode ronde giet ijzeren palen, met daarop het wapen van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier en het nummer van de paal. Bij de kruising in Krabbendam staat nog een oude natuurstenen dijkpaal als grens tussen de Noorder Rekerdijk en de Zeedijk. Iedere dijk of dijkstuk heeft zijn eigen nummering. Op het stuk tussen Krabbendam en Sint Maarten staan de palen meestal aan de oostkant van de dijk maar soms, bij een afslag of op- of afrit, staan ze aan de westkant. j Perceel 6. [Zeedijk.] Set gewoon jaarlyksch onderhoud van het rypad, de glooiïag en bermen, alsmede de kluften van genoemden dijk, loopende vanaf Krabbendam tot den Scha- gerpaal, met de leverantie van 100 MJ- grint, waaronder begrepena. het verzwaren der bovenbermen over een lengte van 2652 M zooals door profielen is aangegevenb. hot afnemen der randen vanal paal uo. 18 tot den Schagerpaalc. do rijweg over eene lengte j van 90 M. om te leggen. Aangenomen door J. Oldenburg, te Bergen, voor i 3350.—. In 1795 lijfde Napoleon Holland in en werd het de Bataafse republiek. Napoleon ging verder met zijn ver overingen, zijn veldtochten naar Rusland waren in Europa berucht. Engeland en Rusland en Zweden en Oostenrijk zochten contact met elkaar om Napoleon te stoppen. In 1799 besloten Engelsen en Russen een aanval te doen op het Franse bolwerk en kozen daarvoor als startpunt de kop van Noord Holland. Augustus 1799 landden op de kust van Huisduinen tot Callantsoog duizenden militairen, die aan een verwoes tende veldtocht in Noord-Holland begonnen. Zo raakte het kleine Krabbendam betrokken bij een wereldconflict. Wat de gevolgen daarvan waren staat in Zicht 50. Niels Jonker vond met zijn metaaldetector in Krabbendam een zilveren roebel. Na het lezen van het artikel is het wel duidelijk dat de militair die hem verloren heeft de roebel niet heeft gebruikt om iets te kopen of een burger te belonen voor een dienst. Schuurkerk Voor we verder trekken lopen we even van de dijk af, het Kerkepad op. Krabbendam is meer dan wat huizen onder aan de dijk. We komen dan op een groene terpachtige plek met huizen erom heen. Hier staat ook een eenvoudige kerk. Als er geen gotische ramen in zouden zitten had je het daar niet voor aangezien. Het is dan ook een schuurkerk, gebouwd in 1846 en de enige boven het Noordzeekanaal. In dit deel van het Geestmerambacht ten westen van Warmenhuizen liepen de voornaamste sloten van oost naar west en een van de grootste was de Pompsloot. Die liep van de Brugsloot tot de Westfriese dijk, en het laatste stuk is bewaard gebleven. Dit deel geeft een goed beeld van het waterpeil. De kavels na de verka veling liggen een flink stuk hoger uit het water. Hetzelfde waterpeil staat ook in de sloot onder aan de dijk, dit is om aan de dijk steun te geven. De Brugsloot liep van noord naar zuid, en was even eens een belangrijk water in Warmenhuizen. We vervolgen onze tocht. Vanaf de dijk zien we het verkavelde land richting Warmenhuizen. Niets geeft meer een beeld van akkers en sloten van voor de ruilverkaveling. Maar dan zien we een vrij brede sloot die niet zo past in het verkavelde land. Het is het laatste stuk van de Pompsloot. ZUIPERSLUIS Krant 28 juni 1903 (zie ook het artikel over de Westfriese Zeedijk in Zicht op Haringcarspel van 1 mei 1999 door Jan Jonker) Schuurkerk te Krabbendam. VOORMALIGE BURCHT NUMENDOORN (MCNUMENTt (RUÏNE) j HEMP0LDER 1* mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 8