Dijkpalen Noord Rekeredijk Ontstaan Hempolder Toen in 1630 de Schermer werd drooggemalen, werd de oppervlakte van het Schermerboezem een stuk kleiner. Het boezem is het gezamenlijke oppervlak aan kanalen en meren waar de polders hun water op uit malen. Het water van het Schermerboezem moest bij eb naar zee afvloeien. Dit werd spuien genoemd, en het spuien was gebaat bij zo recht mogelijke vaarten. Na het droogvallen van de Schermer werd naar een betere spuimogelijkheid gezocht. Die dacht men gevonden te hebben door naar het noorden te gaan. Om de omweg langs Krabbendam te vermijden ver lengde men de Koedijkervaart, recht op Zijpersluis aan. Daardoor werd een stuk van de Hempolder afgesne den, later bij de aanleg van het Noordhollands kanaal werd die afscheiding nog duidelijker. Tot 1985 behoorde dit Hempoldertje tot de gemeente Schoorl. Daarna is het overgegaan naar de gemeente Warmenhuizen, het kanaal werd toen de grens. Door Tineke Koenis Tussen Krabbendam en Sint Maarten wordt de oostgrens van Harenkarspel gevormd door de Westfriese Omringdijk. Na het aanleggen van deze prachtige dijk was er het probleem wie welk gedeelte moest onderhouden. Daarom staan er, om een positie op de dijk aan te geven, om de tweehonderd meter dijkpalen. En deze worden hiervoor nog steeds gebruikt. Bij de oprichting van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier in 1919 waren het natuurstenen dijkpalen. We zouden onze route langs het kanaal kunnen vervolgen, omdat langs het kanaal een verhoogde Toen het riviertje de Rekere nog niet was afgedamd, was het een getijderivier. Eb en vloed hadden vrij spel. De Noord Rekeredijk moest daar bescherming tegen bieden. Met de aanleg van de Rekeredam in 1265 was dit gevaar geweken. Amateurarcheoloog Kees Wagenaar heeft na veel spitten en boren op de plek waar de Rekere eindigde, ontdekt dat er voor de dam een haventje en een sluis hebben gelegen. Die sluis, al was het maar een spuisluis, voerde al het water van de Rekere af dat vanaf achter Alkmaar en van al het land ten Westen van de Rekere naar de Zijpe stroomde. kade loopt, ook wel stort genoemd. Maar het is interessanter terug te keren naar Krabbendam en ver der te gaan over de Noord Rekeredijk, zoals op het betonnen paaltje staat vermeld. ZUIPERSLWS Het Noordhollands kanaal gezien vanaf de Jacob Claesensluis. De Hempolder op de landkaart. Linksboven ligt de Jacob Claesensluis (vlak onder het rode vierkantje van de N9). '.NQCNÏgpE-' KEfePUK Nis--*; VOORMALIGE BURCHT NUWENDOOM i HEMPOLDER mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 7